Сутла

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сотла / Сутла
Rijeka Sutla Zelenjak.jpg
Сутла
ЗемјаСловенија, Хрватска
Слив
Главен извор580 м (1,900 ст)
УстиеСава 45°51′52″ N; 15°41′01″ E / 45.8645° N; 15.6835° E / 45.8645; 15.6835Координати: 45°51′52″ N; 15°41′01″ E / 45.8645° N; 15.6835° E / 45.8645; 15.6835
135 м (443 ст)
Сливна повр.584 km2 (225 ми)
Физички особености
Должина89 kм (292,000 ст)
Сутла на Ризницата

Сутла — река која тече низ Хрватска и Словенија, и тоа најмногу како погранична река.