Цетина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цетина
Cetina river.jpg
Цетина тече низ карпест терен.
ЗемјаХрватска
Слив
Главен изворДинара
УстиеЈадранско Море
Сливна повр.1,463 km2 (565 ми)[1]
Физички особености
Должина101 kм (331,000 ст)

Цетина е река во јужна Хрватска, во централна Далмација. Вкупна должина на реката е околу 105 км , површината на сливот е 3700 км2, а извира на надмосрска висина од 385 м. Извира под Динара, а се влива во Јадранското Море. Реката е пловна во должина од 7 км. Крајот околу реката Цетина често се нарекува Цетинска крајина, а самата река во раниот среден век ја правела границата помеѓу Србите и Хрватите според пишувањето на византискиот цар Константин Порфирогенита (913—959)

Одлики

Цетина извира на северозападните падини на планината Динара, во близината на селото Цетина, кое е оддалечено 7 км од населбата Врлика. На околу 15 km од изворот, во Цетина преку водопадот се влива мала река Драговиќ. Во близина на населбата Врлика почнува Перучкото езеро, кое настанало со изградбата на браната на околу 25 км низводно. Потоа реката протекува низ Сињско поле, а потоа продолжува да се движи во правец на исток, па повторно завртува на запад околу планината Мосор, пред да дојде до влвиот во Јадранското Море кој градот Омиша. Цетина е најдолга река во Далмација. Реката е богата со водопади од кои најголем е водопадот Велика Губавица кој сo своите 49 м висинска разлика, спаѓа меѓу најголемите водопади во Хрватска. Во текот на летото просечниот проток на вода низ реката изнесува 4-6 м3/с, а во текот на сезоната на врнежи, протокот значително расте.

На реката се изградени неколку помали хидроелектрани.

  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име yearbook.