Неретва

Од Википедија — слободната енциклопедија
Неретва
River
Слика што е направена од воз помеѓу Јабланица и Мостар (Неретванска долина)
Официјално име: Неретва
Гесло: Пушти ја реката да тече (бошњачки: "Pusti rijeku da teče"); Река во неповрат (бошњачки: "Rijeka bez povratka").
Прекар: Nera (македонски: Нера); Zelena ljepotica (македонски: Зелена убавица); понекогаш и Modra rijeka (македонски: Модра река)
Земји Босна и Херцеговина, Хрватска
Извор
 - височина 1.227 м
 - координати 43°16′1″N 18°33′1″E / 43.26694° СГШ; 18.55028° ИГД / 43.26694; 18.55028
Утока
 - местоположба Плоче, Хрватска
Должина 230 км
Слив 10.380 км2
Истек
 - просечен 341 м3
На Ризницата: Неретва
Стариот мост во Мостар

Неретварека која протекува низ Босна и Херцеговина и Хрватска и се влева во Јадранското Море. На Неретва се изградени повеќе хидроцентрали. Најголеми притоки на Неретва се Рама, Требижат, Буна и Брегава. Должина: 225 km (203 во Херцеговина). Неретва тече низ Динаридите. Последните 30 километри оваа река се претвора во алувијална делта, пред нејзиното влевање во Јадранското Море.

На својот пат кон устието Неретва тече низ Коњиц, Јабланица, Мостар, Чаплина, Почитељ, Метковиќ и Опузен. Најголем град на Неретва е Мостар.

Стариот мост на Неретва во Мостар (кога за време на војната во Босна го срушиле единиците на ХВО во 1993, а кој е реконструиран во 2004 година) е прогласен од организацијата УНЕСКО за споменик од светско културно наследство.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]