Прејди на содржината

Купа (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Купа / Колпа
Купа во градот Карловац, Хрватска
Местоположба
Физички особености
Извор 
 • местоРазлоге, Горски Котар, Хрватска
 • надм. вис.313 м[1]
Устие 
 • место
Сава, Сисак, Хрватска
 • надм. вис.
130 м[1]
Должина297 км[2]
Големина на сливот10.032 км2[2]
Проток 
 • просечен283 м3
Особености на сливот

Купа — десна притока на Сава која оформува природна граница помеѓу северозападна Хрватска и југоисточна Словенија. Реката е долга 297 километри,[3] од кои 118 се на границата помеѓу двете земји, а останатите 179 се наоѓаат во Хрватска.[4]

Купа извира во Хрватска од планинскиот регион Горски Котар, кој е сместен североисточно од Риека, во областа на националниот парк Рисњак. Тече неколку километри на исток, каде се од левата страна ја прима реката Чабранка, а потоа ја достига словенечката граница. Потоа тече помеѓу регионот Бела Краина на север и централна Хрватска на југ. Во Купа се влева реката Лахиња од левата страна во селото Примостек, го поминува Врбовско и се одвојува од словенечката граница кога ќе ја помине Метлика.

Потоа стигнува до Карловац каде ги прима теченијата на реките Добра и Корана. Купа продолжува на исток, каде се спојува со Глина од десно и Одра од лево, тече до градот Сисак каде се влева во реката Сава. На реката Купа е хидроцентралата Озаљ конструирана од страна на српскиот научник Никола Тесла во 1908 година. Горниот тек на Купа е незагаден и се користи за рекреативни спортови и риболов, а реката е пловна во должина од четири километри.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Reke, dolge nad 25 km, in njihova padavinska območja“. Statistical Office of the Republic of Slovenia. 2002. Архивирано од изворникот на 2007-10-20. Посетено на 2017-12-03.
  2. 2,0 2,1 Острошки, Лилјана, уред. (декември 2015). Статистички годишник на Република Хрватска 2015 (PDF). Државен завод за статистика. стр. 49. ISSN 1333-3305. Посетено на 27 декември 2015.
  3. „Main Hydrographic Features in the Sava River Basin“. Sava River Basis Analysis Report (PDF). Zagreb: International Sava River Basin Commission. September 2009. стр. 13. Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-07-17. Посетено на 2017-12-03.
  4. Kolbezen, Marko; Pristov, Janko (1998). Površinski vodotoki in vodna bilanca Slovenije (PDF) (словенечки и англиски). Hidrometeorološki inštitut RS [Hydrometeorological Institute of the Republic of Slovenia]. стр. 8. ISBN 961-6024-04-3.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]