Врбовско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Врбовско
Vrbovsko
Град
поглед на Врбовско
поглед на Врбовско
Грб на Врбовско Vrbovsko
Грб
Врбовско Vrbovsko се наоѓа во Хрватска
Врбовско
Vrbovsko
Координати: 45°22′ СГШ 15°04′ ИГД / 
Држава  Хрватска
Жупанија Zastava primorsko goranskog kantona.gif Приморско-горска жупанија
Површина
 • Вкупна 280 km2 (110 sq mi)
Надм. вис. 469 m (1,539 ft)
Население (2011)
 • Вкупно 5,076
 • Густина 18/km2 (47/sq mi)
Часовен појас СЕВ (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Поштенски број 51326 Врбовско
Мреж. место Град Врбовско
Врбовско, римокатоличка црква "Св. Иван Непомук"

Врбовско (хрв. Vrbovsko) — град во Приморско-горска жупанија, Хрватска.

Население[уреди | уреди извор]

На пописот на население од 2011 година, градот Врбовско имаше 5.076 жители, од кои во самото населено место Врбовско 1.673.

Град Врбовско[уреди | уреди извор]

Број на жители според пописот[1]
1857 1869 1880 1890 1900 1910 1921 1931 1948 1953 1961 1971 1981 1991 2001 2011
10.064 10.601 11.391 11.920 11.001 10.230 9.663 10.825 8.714 9.077 8.663 8.411 7.344 7.528 6.047 5.076

Врбовско (населено место)[уреди | уреди извор]

Број на жители според пописот[2]
1857 1869 1880 1890 1900 1910 1921 1931 1948 1953 1961 1971 1981 1991 2001 2011
1.216 1.346 1.423 1.506 1.490 1.306 1.269 1.531 1.395 1.736 1.945 2.037 1.993 2.047 1.894 1.673

Попис 1991.[уреди | уреди извор]

Попис 1991.
Хрвати
  
77,62 %
Срби
  
13,67 %
Југословени
  
2,73 %
Албанци
  
0,53 %
Муслимани
  
0,34 %
Словаци
  
0,24 %
Словенци
  
0,09 %
Чеси
  
0,09 %
Црногорци
  
0,04 %
други
  
0,04 %
неопределени
  
2,73 %
регион. опр.
  
0,39 %
непознато
  
1,41 %
вкупно: 2.047

Галерија[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • [1] Сојузен завод за статистика и евиденција ФНРЈ и СФРЈ, попис на населението 1948, 1953, 1961, 1971, 1981. и 1991. година.
  • "Narodnosni i vjerski sastav stanovništva Hrvatske, 1880-1991: po naseljima", autor: Jakov Gelo, izdavač: Državni zavod za statistiku Republike Hrvatske, 1998., ISBN 953-6667-07-X, ISBN 978-953-6667-07-9;

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]