Подвучник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Подвучник
Podvučnik
населба
Подвучник Podvučnik is located in Хрватска
Подвучник Podvučnik
Подвучник
Podvučnik
Координати: 45°25′N 15°07′E / 45.417° СГШ; 15.117° ИГД / 45.417; 15.117Координати: 45°25′N 15°07′E / 45.417° СГШ; 15.117° ИГД / 45.417; 15.117
Држава Хрватска
ЖупанијаZastava primorsko goranskog kantona.gif Приморско-горска жупанија
Надм. вис.&10000000000000308000000308 м
Население (2011)
 • Вкупно0
Часовен појасСЕВ (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број51328 Луковдол

Подвучник (хрв. Podvučnik) е населено место во состав на градот Врбовско, Приморско-горска жупанија, Хрватска.

Население[уреди | уреди извор]

Според последниот одржан попис во 2011. година не е имало жители.

Број на жители според пописот[1]
1857 1869 1880 1890 1900 1910 1921 1931 1948 1953 1961 1971 1981 1991 2001 2011
64 46 58 43 57 64 47 52 76 31 19 21 10 18 3 0

Попис 1991.[уреди | уреди извор]

Попис 1991.
Хрвати
  
88,88 %
Муслимани
  
11,11 %
вкупно: 18

Литература[уреди | уреди извор]

  • [1] Сојузен завод за статистика и евиденција ФНРЈ и СФРЈ, попис на населението 1948, 1953, 1961, 1971, 1981. и 1991. година.
  • "Narodnosni i vjerski sastav stanovništva Hrvatske, 1880-1991: po naseljima", autor: Jakov Gelo, izdavač: Državni zavod za statistiku Republike Hrvatske, 1998., ISBN 953-6667-07-X, ISBN 978-953-6667-07-9;

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]