Мајер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мајер
Majer
населба
Мајер Majer is located in Хрватска
Мајер Majer
Мајер
Majer
Координати: 45°19′N 15°07′E / 45.317° N; 15.117° E / 45.317; 15.117Координати: 45°19′N 15°07′E / 45.317° N; 15.117° E / 45.317; 15.117
Држава Хрватска
ЖупанијаZastava primorsko goranskog kantona.gif Приморско-горска жупанија
Надм. вис.&10000000000000378000000378 м
Население (2011)
 • Вкупно16
Часовен појасСЕВ (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Поштенски број51327 Гомирје

Мајер (хрв. Majer) е населено место во состав на градот Врбовско, Приморско-горска жупанија, Хрватска.

Население[уреди | уреди извор]

Според последниот одржан попис во 2011. година имало 16 жители.

Број на жители според пописот[1]
1857 1869 1880 1890 1900 1910 1921 1931 1948 1953 1961 1971 1981 1991 2001 2011
0 0 0 51 51 41 35 46 43 39 39 31 0 0 21 16

Напомена: Самостојна населба од 2001. година, од населено место Гомирје.

Литература[уреди | уреди извор]

  • [1] Сојузен завод за статистика и евиденција ФНРЈ и СФРЈ, попис на населението 1948, 1953, 1961, 1971, 1981. и 1991. година.
  • "Narodnosni i vjerski sastav stanovništva Hrvatske, 1880-1991: po naseljima", autor: Jakov Gelo, izdavač: Državni zavod za statistiku Republike Hrvatske, 1998., ISBN 953-6667-07-X, ISBN 978-953-6667-07-9;

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]