Блажевци (Врбовско)

Координати: 45°29′N 15°04′E / 45.483° СГШ; 15.067° ИГД / 45.483; 15.067
Од Википедија — слободната енциклопедија
Блажевци
Blaževci
населба
Блажевци, граничен премин кон Словенија
Блажевци, граничен премин кон Словенија
Блажевци Blaževci is located in Хрватска
Блажевци Blaževci
Блажевци
Blaževci
Координати: 45°29′N 15°04′E / 45.483° СГШ; 15.067° ИГД / 45.483; 15.067
Држава Хрватска
Жупанија Приморско-горска жупанија
Надм. вис.&10000000000000192000000192 м
Население (2011)
 • Вкупно38
Час. појасСЕВ (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број51328 Луковдол

Блажевци (хрв. Blaževci) е населено место во состав на градот Врбовско, Приморско-горска жупанија, Хрватска.

Население[уреди | уреди извор]

Според последниот одржан попис во 2011. година имало 38 жители.

Број на жители според пописот[1]
1857 1869 1880 1890 1900 1910 1921 1931 1948 1953 1961 1971 1981 1991 2001 2011
238 221 233 237 183 151 122 107 113 103 93 67 44 89 38 38

Попис 1991.[уреди | уреди извор]

Попис 1991.
Хрвати
  
92,13 %
Словенци
  
4,49 %
непознато
  
3,37 %
вкупно: 89

Галерија[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • [1] Сојузен завод за статистика и евиденција ФНРЈ и СФРЈ, попис на населението 1948, 1953, 1961, 1971, 1981. и 1991. година.
  • "Narodnosni i vjerski sastav stanovništva Hrvatske, 1880-1991: po naseljima", autor: Jakov Gelo, izdavač: Državni zavod za statistiku Republike Hrvatske, 1998., ISBN 953-6667-07-X, ISBN 978-953-6667-07-9;

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]