Комлениќи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Комлениќи
Komlenići
населба
Комлениќи Komlenići is located in Хрватска
Комлениќи Komlenići
Комлениќи
Komlenići
Координати: 45°24′N 15°02′E / 45.400° СГШ; 15.033° ИГД / 45.400; 15.033Координати: 45°24′N 15°02′E / 45.400° СГШ; 15.033° ИГД / 45.400; 15.033
Држава Хрватска
ЖупанијаZastava primorsko goranskog kantona.gif Приморско-горска жупанија
Надм. вис.&10000000000000526000000526 м
Население (2011)
 • Вкупно11
Часовен појасСЕВ (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број51325 Моравице

Комлениќи (хрв. Komlenići) е населено место во состав на градот Врбовско, Приморско-горска жупанија, Хрватска.

Население[уреди | уреди извор]

Според последниот одржан попис во 2011. година имало 11 жители.

Број на жители според пописот[1]
1857 1869 1880 1890 1900 1910 1921 1931 1948 1953 1961 1971 1981 1991 2001 2011
60 72 79 64 59 60 64 61 41 38 25 29 23 17 11 11

Попис 1991.[уреди | уреди извор]

Попис 1991.
Срби
  
70,58 %
Хрвати
  
29,41 %
вкупно: 17

Литература[уреди | уреди извор]

  • [1] Сојузен завод за статистика и евиденција ФНРЈ и СФРЈ, попис на населението 1948, 1953, 1961, 1971, 1981. и 1991. година.
  • "Narodnosni i vjerski sastav stanovništva Hrvatske, 1880-1991: po naseljima", autor: Jakov Gelo, izdavač: Državni zavod za statistiku Republike Hrvatske, 1998., ISBN 953-6667-07-X, ISBN 978-953-6667-07-9;

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]