Дамаљ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дамаљ
Damalj
населба
Дамаљ Damalj is located in Хрватска
Дамаљ Damalj
Дамаљ
Damalj
Координати: 45°25′N 15°11′E / 45.417° N; 15.183° E / 45.417; 15.183Координати: 45°25′N 15°11′E / 45.417° N; 15.183° E / 45.417; 15.183
Држава Хрватска
ЖупанијаZastava primorsko goranskog kantona.gif Приморско-горска жупанија
Надм. вис.&10000000000000189000000189 м
Население (2011)
 • Вкупно27
Часовен појасСЕВ (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Поштенски број51329 Северин на Купи

Дамаљ (хрв. Damalj) е населено место во состав на градот Врбовско, Приморско-горска жупанија, Хрватска.

Население[уреди | уреди извор]

Според последниот одржан попис во 2011. година имало 27 жители.

Број на жители според пописот[1]
1857 1869 1880 1890 1900 1910 1921 1931 1948 1953 1961 1971 1981 1991 2001 2011
122 102 98 81 71 60 54 58 66 70 56 48 39 45 30 27

Попис 1991.[уреди | уреди извор]

Попис 1991.
Хрвати
  
93,33 %
Срби
  
2,22 %
непознато
  
4,44 %
вкупно: 45

Литература[уреди | уреди извор]

  • [1] Сојузен завод за статистика и евиденција ФНРЈ и СФРЈ, попис на населението 1948, 1953, 1961, 1971, 1981. и 1991. година.
  • "Narodnosni i vjerski sastav stanovništva Hrvatske, 1880-1991: po naseljima", autor: Jakov Gelo, izdavač: Državni zavod za statistiku Republike Hrvatske, 1998., ISBN 953-6667-07-X, ISBN 978-953-6667-07-9;

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]