Надвучник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Надвучник
Nadvučnik
населба
Надвучник Nadvučnik is located in Хрватска
Надвучник Nadvučnik
Надвучник
Nadvučnik
Координати: 45°25′N 15°07′E / 45.417° N; 15.117° E / 45.417; 15.117Координати: 45°25′N 15°07′E / 45.417° N; 15.117° E / 45.417; 15.117
Држава Хрватска
ЖупанијаZastava primorsko goranskog kantona.gif Приморско-горска жупанија
Надм. вис.&10000000000000424000000424 м
Население (2011)
 • Вкупно29
Часовен појасСЕВ (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број51328 Луковдол
Надвучник, "миљоказ"

Надвучник (хрв. Nadvučnik) е населено место во состав на градот Врбовско, Приморско-горска жупанија, Хрватска.

Население[уреди | уреди извор]

Според последниот одржан попис во 2011. година имало 29 жители.

Број на жители според пописот[1]
1857 1869 1880 1890 1900 1910 1921 1931 1948 1953 1961 1971 1981 1991 2001 2011
22 37 49 56 38 35 35 35 30 31 27 28 35 33 32 29

Попис 1991.[уреди | уреди извор]

Попис 1991.
Хрвати
  
100 %
вкупно: 33

Литература[уреди | уреди извор]

  • [1] Сојузен завод за статистика и евиденција ФНРЈ и СФРЈ, попис на населението 1948, 1953, 1961, 1971, 1981. и 1991. година.
  • "Narodnosni i vjerski sastav stanovništva Hrvatske, 1880-1991: po naseljima", autor: Jakov Gelo, izdavač: Državni zavod za statistiku Republike Hrvatske, 1998., ISBN 953-6667-07-X, ISBN 978-953-6667-07-9;

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]