Вучник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вучник
Vučnik
населба
Вучник Vučnik is located in Хрватска
Вучник Vučnik
Вучник
Vučnik
Координати: 45°24′N 15°08′E / 45.400° N; 15.133° E / 45.400; 15.133Координати: 45°24′N 15°08′E / 45.400° N; 15.133° E / 45.400; 15.133
Држава Хрватска
ЖупанијаZastava primorsko goranskog kantona.gif Приморско-горска жупанија
Надм. вис.&10000000000000591000000591 м
Население (2011)
 • Вкупно11
Часовен појасСЕВ (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Поштенски број51328 Луковдол

Вучник (хрв. Vučnik) е населено место во состав на градот Врбовско, Приморско-горска жупанија, Хрватска.

Население[уреди | уреди извор]

Според последниот одржан попис во 2011. година имало 11 жители.

Број на жители според пописот[1]
1857 1869 1880 1890 1900 1910 1921 1931 1948 1953 1961 1971 1981 1991 2001 2011
0 0 0 0 0 0 0 0 0 33 34 30 30 28 16 11

Попис 1991.[уреди | уреди извор]

Попис 1991.
Хрвати
  
92,85 %
Словенци
  
7,14 %
вкупно: 28

Литература[уреди | уреди извор]

  • [1] Сојузен завод за статистика и евиденција ФНРЈ и СФРЈ, попис на населението 1948, 1953, 1961, 1971, 1981. и 1991. година.
  • "Narodnosni i vjerski sastav stanovništva Hrvatske, 1880-1991: po naseljima", autor: Jakov Gelo, izdavač: Državni zavod za statistiku Republike Hrvatske, 1998., ISBN 953-6667-07-X, ISBN 978-953-6667-07-9;

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]