Лесци

Координати: 45°26′N 15°08′E / 45.433° СГШ; 15.133° ИГД / 45.433; 15.133
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лесци
Lesci
населба
Лесци Lesci is located in Хрватска
Лесци Lesci
Лесци
Lesci
Координати: 45°26′N 15°08′E / 45.433° СГШ; 15.133° ИГД / 45.433; 15.133
Држава Хрватска
Жупанија Приморско-горска жупанија
Надм. вис.&10000000000000186000000186 м
Население (2011)
 • Вкупно0
Час. појасСЕВ (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број51328 Луковдол
Лесци, река Купа

Лесци (хрв. Lesci) е населено место во состав на градот Врбовско, Приморско-горска жупанија, Хрватска.

Население[уреди | уреди извор]

Според последниот одржан попис во 2011. година не е имало жители.

Број на жители според пописот[1]
1857 1869 1880 1890 1900 1910 1921 1931 1948 1953 1961 1971 1981 1991 2001 2011
0 24 16 20 21 17 21 26 23 24 17 0 0 0 0 0

Попис 1991.[уреди | уреди извор]

Според пописот од 1991. година не е имало жители.

Литература[уреди | уреди извор]

  • [1] Сојузен завод за статистика и евиденција ФНРЈ и СФРЈ, попис на населението 1948, 1953, 1961, 1971, 1981. и 1991. година.
  • "Narodnosni i vjerski sastav stanovništva Hrvatske, 1880-1991: po naseljima", autor: Jakov Gelo, izdavač: Državni zavod za statistiku Republike Hrvatske, 1998., ISBN 953-6667-07-X, ISBN 978-953-6667-07-9;

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]