Каменско (Врбовско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Каменско
Kamensko
населба
Каменско Kamensko is located in Хрватска
Каменско Kamensko
Каменско
Kamensko
Координати: 45°21′N 15°10′E / 45.350° СГШ; 15.167° ИГД / 45.350; 15.167Координати: 45°21′N 15°10′E / 45.350° СГШ; 15.167° ИГД / 45.350; 15.167
Држава Хрватска
ЖупанијаZastava primorsko goranskog kantona.gif Приморско-горска жупанија
Надм. вис.&10000000000000432000000432 м
Население (2011)
 • Вкупно4
Часовен појасСЕВ (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број51326 Врбовско

Каменско (хрв. Kamensko) е населено место во состав на градот Врбовско, Приморско-горска жупанија, Хрватска.

Население[уреди | уреди извор]

Според последниот одржан попис во 2011. година имало 4 жители.

Број на жители според пописот[1]
1857 1869 1880 1890 1900 1910 1921 1931 1948 1953 1961 1971 1981 1991 2001 2011
0 0 0 60 58 0 0 0 86 80 62 55 20 16 13 4

Напомена: Самостојна населба од 2001. година, од населено место Гомирје.

Литература[уреди | уреди извор]

  • [1] Сојузен завод за статистика и евиденција ФНРЈ и СФРЈ, попис на населението 1948, 1953, 1961, 1971, 1981. и 1991. година.
  • "Narodnosni i vjerski sastav stanovništva Hrvatske, 1880-1991: po naseljima", autor: Jakov Gelo, izdavač: Državni zavod za statistiku Republike Hrvatske, 1998., ISBN 953-6667-07-X, ISBN 978-953-6667-07-9;

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]