Прејди на содржината

Горенци (Врбовско)

Координати: 45°25′N 15°07′E / 45.417° СГШ; 15.117° ИГД / 45.417; 15.117
Од Википедија — слободната енциклопедија
Горенци
Gorenci
населба
Горенци Gorenci is located in Хрватска
Горенци Gorenci
Горенци
Gorenci
Координати: 45°25′N 15°07′E / 45.417° СГШ; 15.117° ИГД / 45.417; 15.117
Држава Хрватска
Жупанија Приморско-горска жупанија
Надм. вис.&10000000000000386000000386 м
Население (2011)
 • Вкупно44
Час. појасСЕВ (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број51328 Луковдол

Горенци (хрв. Gorenci) е населено место во состав на градот Врбовско, Приморско-горска жупанија, Хрватска.

Население[уреди | уреди извор]

Според последниот одржан попис во 2011. година имало 44 жители.

Број на жители според пописот[1]
1857 1869 1880 1890 1900 1910 1921 1931 1948 1953 1961 1971 1981 1991 2001 2011
271 235 258 283 245 211 168 166 172 167 140 127 101 87 57 44

Попис 1991.[уреди | уреди извор]

Попис 1991.
Хрвати
  
97,70 %
неопределени
  
1,14 %
непознато
  
1,14 %
вкупно: 87

Литература[уреди | уреди извор]

  • [1] Сојузен завод за статистика и евиденција ФНРЈ и СФРЈ, попис на населението 1948, 1953, 1961, 1971, 1981. и 1991. година.
  • "Narodnosni i vjerski sastav stanovništva Hrvatske, 1880-1991: po naseljima", autor: Jakov Gelo, izdavač: Državni zavod za statistiku Republike Hrvatske, 1998., ISBN 953-6667-07-X, ISBN 978-953-6667-07-9;

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]