Моравице

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Моравице
Moravice
населба
поглед на Моравице
поглед на Моравице
Моравице Moravice is located in Хрватска
Моравице Moravice
Моравице
Moravice
Координати: 45°25′N 15°00′E / 45.417° N; 15.000° E / 45.417; 15.000Координати: 45°25′N 15°00′E / 45.417° N; 15.000° E / 45.417; 15.000
Држава Хрватска
ЖупанијаZastava primorsko goranskog kantona.gif Приморско-горска жупанија
Надм. вис.&10000000000000453000000453 м
Население (2011)
 • Вкупно664
Часовен појасСЕВ (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Поштенски број51325 Моравице

Моравице (хрв. Moravice, до 1991. Српске Моравице) е населено место во состав на градот Врбовско, Приморско-горска жупанија, Хрватска.

Население[уреди | уреди извор]

Според последниот одржан попис во 2011. година имало 664 жители.

Број на жители според пописот[1]
1857 1869 1880 1890 1900 1910 1921 1931 1948 1953 1961 1971 1981 1991 2001 2011
477 638 131 349 515 773 832 1.241 734 974 916 956 814 841 797 664

Попис 1991.[уреди | уреди извор]

Попис 1991.
Срби
  
59,33 %
Хрвати
  
24,49 %
Југословени
  
7,25 %
Муслимани
  
3,32 %
Словенци
  
0,71 %
Албанци
  
0,11 %
Бугари
  
0,11 %
Црногорци
  
0,11 %
неопределени
  
3,80 %
регион. опр.
  
0,11 %
непознато
  
0,59 %
вкупно: 841

Литература[уреди | уреди извор]

  • [1] Сојузен завод за статистика и евиденција ФНРЈ и СФРЈ, попис на населението 1948, 1953, 1961, 1971, 1981. и 1991. година.
  • "Narodnosni i vjerski sastav stanovništva Hrvatske, 1880-1991: po naseljima", autor: Jakov Gelo, izdavač: Državni zavod za statistiku Republike Hrvatske, 1998., ISBN 953-6667-07-X, ISBN 978-953-6667-07-9;

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]