Гомирје

Координати: 45°20′N 15°07′E / 45.333° СГШ; 15.117° ИГД / 45.333; 15.117
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гомирје
Gomirje
населба
поглед на Гомирје
поглед на Гомирје
Гомирје Gomirje is located in Хрватска
Гомирје Gomirje
Гомирје
Gomirje
Координати: 45°20′N 15°07′E / 45.333° СГШ; 15.117° ИГД / 45.333; 15.117
Држава Хрватска
Жупанија Приморско-горска жупанија
Надм. вис.&10000000000000410000000410 м
Население (2011)
 • Вкупно343
Часовен појасСЕВ (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број51327 Гомирје
српски православен манастир Гомирје, црква "Св. Јован Претеча"

Гомирје (хрв. Gomirje) е населено место во состав на градот Врбовско, Приморско-горска жупанија, Хрватска.

Население[уреди | уреди извор]

Според последниот одржан попис во 2011. година имало 343 жители.

Број на жители според пописот[1]
1857 1869 1880 1890 1900 1910 1921 1931 1948 1953 1961 1971 1981 1991 2001 2011
1.180 1.505 905 599 549 523 506 610 369 387 381 430 466 478 435 343

Попис 1991.[уреди | уреди извор]

Попис 1991.
Срби
  
90,48 %
Југословени
  
2,83 %
Хрвати
  
2,22 %
Италијанци
  
0,20 %
Унгарци
  
0,20 %
неопределени
  
1,82 %
непознато
  
2,22 %
вкупно: 494 (со населби Каменско и Мајер, самостојни од 2001.)

Литература[уреди | уреди извор]

  • [1] Сојузен завод за статистика и евиденција ФНРЈ и СФРЈ, попис на населението 1948, 1953, 1961, 1971, 1981. и 1991. година.
  • "Narodnosni i vjerski sastav stanovništva Hrvatske, 1880-1991: po naseljima", autor: Jakov Gelo, izdavač: Državni zavod za statistiku Republike Hrvatske, 1998., ISBN 953-6667-07-X, ISBN 978-953-6667-07-9;

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]