1953

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1953 г.  во други календари
Грегоријански календар 1953
MCMLIII
Ab urbe condita 2706
Асирски календар 6703
Бахајски календар 109–110
Бенгалски календар 1360
Берберски календар 2903
Будистички календар 2497
Бурмански календар 1315
Византиски календар 7461–7462
Еврејски календар 5713–5714
Ерменски календар 1402
ԹՎ ՌՆԲ
Етиопски календар 1945-1946
Игбоански календар 953–954
Ирански календар 1331–1332
Исламски календар 1372–1373
Јапонски календар Период Шова 28
(28年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 壬辰年月日
(4589/4649)
— до —
癸巳年月日
(4590/4650)
Коптски календар 1669–1670
Корејски календар 4286
Календар Мингуо Република Кина 42
民國42年
Селевкидски календар 2264–2265
Тајландски сончев календар 2496
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2009–2010
 - Шака самват 1875–1876
 - Кали југа 5054–5055
Француски револуционерен календар CLXICLXII
161–162
Холоценски календар 11953
Џуче-календар 42

1953 (MCMLIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1953. година од новата ера, 953. од вториот милениум, 53. од 20 век и четвртта од 1950-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7461 и 7462 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6703 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5713 и 5714 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2706.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1953. година се протега во 4589 и 4590, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4649 и 4650 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2496. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1372 и 1373 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

февруари[уреди | уреди извор]

март[уреди | уреди извор]

април[уреди | уреди извор]

мај[уреди | уреди извор]

јуни[уреди | уреди извор]

јули[уреди | уреди извор]

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

декември[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]


Видете исто: