Прејди на содржината

Џејмс Вотсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џејмс Вотсон
Џејмс Вотсон
Роден(а)Џејмс Дјуи Вотсон
6 април 1928(1928-04-06)(96 г.)
Чикаго, Илиноис, САД
ПолињаГенетика
Теза„The Biological Properties of X-Ray Inactivated Bacteriophage“ (1951)
Поважни наградиНобелова награда за физиологија или медицина (1962)
Потпис
Страница
cshl.edu/gradschool/Non-Research-Faculty/james-d-watson

Џејмс Дјуи Вотсон е американски молекуларен биолог, генетичар и зоолог, познат како еден од откривачите на структурата на ДНК во 1953 година, заедно со Франсис Крик. Вотсон, Крик, и Морис Вилкинс во 1962 година биле наградени со Нобелова награда за физиологија или медицина „за нивните откритија во врска со молекуларната структура на нуклеинските киселини и нивното значење трансферот на информации во живиот материјал“.

Вотсон напишал многу научни книги, меѓу кои книгата „Молекуларна Биологија на Генот“ (Molecular Biology of the Gene,[1] 1965) и неговата најпродавана книга „Двојната завојница“ (The Double Helix,[2] 1968) за откривањето на структурата на ДНК.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Watson, J. D. (1965). Molecular biology of the gene. New York: W. A. Benjamin.
  2. Watson, J. D. (1968). The double helix: a personal account of the discovery of the structure of DNA. London: Weidenfeld & Nicolson.