Ту Јоујоу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ту Јоујоу
屠呦呦
Роден(а)30 декември 1930.(1930-12-30)(92 г.)
Нингбо, Zhejiang, China
ЖивеалиштеПекинг
ДржавјанствоНародна Република Кина
Полињакинеска хербологија
медицинска хемија
клинички истражувања
антималариски лекови
УстановиКинеска академија на кинески медицински науки
ОбразованиеПекиншки медицински универзитет
Познат поОткривање наартемизинин и дихидроартемизинин
Поважни наградиЛаскерова награда за клиничка медицина (2011)
Награда на фондацијата Ворен Алперт (2015)
Нобелова награда за физиологија или медицина (2015)


Ту Јоујоу (кинески: 屠呦呦 пинјин: Tú Yōuyōu, р. 30 декември 1930) — кинески фармаколог, лауреат на Нобеловата награда за 2015 година за физиологија или медицина (за откритие на артемизининот – препарат кој се користи за лечење на маларија и кој спасил милиони животи)[1], а во 2011 година Ласкеровата награда за клиничка медицина. Таа е првиот етнички кинески (и прв граѓанин на НР Кина) која ја добила Нобеловата награда за физиологија или медицина.

Животопис[уреди | уреди извор]

Се родила во Нингбо во провинцијата Џеѓанг, Кина на 30 декември 1930 година. Од 1951 до 1955 година студирала фармакологија на Пекиншкиот медицински универзитет каде и дипломирала. Потоа, две години Ту ја изучувала традиционалната кинеска медицина.

По дипломирањето Ту работела на Академијата за кинеска медицина. Во 1980 година била промовирана во истражувач, а во 2001 година била промовирана во ментор на докторските кандидати. Моментално е раководител во академијата.

Награди[уреди | уреди извор]

  • Нобелова награда за физиологија или медицина за 2015 година – поделена со Сатоши Омура и Вилијам Кемпбел
  • Награда на фондацијата Ворен Алперт за 2015 година[2]
  • Ласкерова награда за клиничко медицинско истражување во 2011 година[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Nobel Prize announcement“ (PDF). NobelPrize.org. Nobel Assembly at Karolinska Institutet. Посетено на 5 October 2015.
  2. „Alpert Prize Recognizes Malaria Breakthroughs“. Warren Alpert Foundation. 4 June 2015. Посетено на 14 June 2015.
  3. „Lasker Award Rekindles Debate Over Artemisinin's Discovery | Science/AAAS | News“. News.sciencemag.org. Посетено на 7 January 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]