Светлана Алексиевич

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Светлана Алексиевич
Святлана Аляксандраўна Алексіевіч
Swetlana Alexijewitsch 2013 cropped.jpg
Светлана Алексиевич во дискусија во Црвениот салон, Берлин (2011)
Роден/а31 мај 1948(1948-05-31)
Станислав, Советски Сојуз
Занимањеновинар
писател
Јазикруски
НационалностБелорусинка
Значајни наградиНобелова награда за литература (2015)
Награда на мирот од германските книжари (2013)
Награда Медичи (2013)

Светлана Александровна Алексиевич (белоруски: Святлана Аляксандраўна Алексіевіч; руски: Светлана Александровна Алексие́вич; украински: Світлана Олександрівна Алексієвич; р. 31 мај 1948) — белоруска новинарка и писателка која твори на руски јазик. Во 2014 година била номинирана[1], а во 2015 година добитник е на Нобеловата награда за литература.[2]

Животопис[уреди | уреди извор]

Родена е во Украина во градот Станислав (од 1962 година Ивано-Франковск) од татко Белорусин и мајка Украинка. По завршување на училиштето, таа работела како репортер во повеќе локални весници и потоа како кореспондент на литературниот магазин Неман во Минск.[3] Таа прави новинарска кариера и пишува проза од интервјуата со сведоците на најдраматичните настани во земјата, како Втората светска војна, Советско-авганистанската војна, Падот на Советскиот Сојуз и катастрофата во Чернобил. По прогонот од страна на режимот на Лукашенко[4], таа ја напушта Белорусија во 2000 година. Бегалската мрежа на меѓународни градови ѝ понудила прибежиште и во текот на следната декада таа последователно живее во Париз, Гетеборг и Берлин. Во 2011 година, Алексиевич се враќа во Минск.[5][6]

Литературно дело[уреди | уреди извор]

Книгите на Светлана Алексиевич се опишувани како хроника на емоционалната историја на советскиот и постсоветскиот човек. Најпознати нејзини дела се:

 • Војната нема женско лице, Минск, 1985
 • Последните сведоци, Минск, 1985
 • Цинкови момци, 1989
 • Маѓепсани од смртта, 1993
 • Чернобилска молитва, 1997
 • Последните сведоци: сто недетски раскази, 2004
 • Време на „од втора рака“, 2013

Награди[уреди | уреди извор]

 • Нобелова награда за литература за 2015 година
 • Награда на мирот од германските книжари за 2013 година
 • Награда Медичи за 2013 година

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Blissett, Chelly. "Author Svetlana Aleksievich nominated for 2014 Nobel Prize". Yekaterinburg News. January 28, 2014. Retrieved January 28, 2014.
 2. Нова Македонија: Светлана Алексиевич ја доби Нобеловата награда за литература[мртва врска]
 3. Кратка биографија на Светлана Алексиевич (руски) Archived 2014-09-18 на Wayback Machine, од Who is who in Belarus
 4. Биографија на Алексиевич на мрежното место на Ланан фондацијата
 5. „Svetlana Alexievich“. www.pen-deutschland.de. PEN-Zentrum Deutschland. Посетено на 8 October 2015.
 6. „Winners of the Peace Prize“. www.friedenspreis-des-deutschen-buchhandels.de. Friedenspreis des Deutschen Buchhandels. Архивирано од изворникот на 2015-10-13. Посетено на 8 October 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]