Казуо Ишигуро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Казуо Ишигуро

Сер Казуо Ишигуро OBE  FRSL ( /k æ z u oʊ ˌ ɪ ʃ ɪ ɡ ʊər oʊ, K æ z u oʊ - / ; роден на 8 ноември 1954 година) — британски романописец, сценарист и раскажувач. Роден е во Нагасаки, Јапонија, и се пресели во Велика Британија во 1960 година кога имал пет години.

Ишигуро е еден од најпознатите современи автори на фантастика во светот што зборува англиски. Добил четири номинации за наградаМан Букер“ и ја добил наградата во 1989 година за неговиот роман „Остатоци од денот“. Романот на Ишигуро во 2005 година, Never Let Me Go, бил именуван од „ Тајм“ за најдобар роман на годината и бил вклучен во списокот на списанието на 100-те најдобри романи на англиски јазик објавени меѓу 1923 и 2005 година.

Во 2017 година, Шведската академија му додели Нобеловата награда за литература на Ишигуро, опишувајќи го во својот цитат како писател „кој, во романи со голема емотивна сила, ја откри бездната под нашето илузорно чувство за поврзаност со светот“.[1] Ишигуро бил витез во списокот на почести на кралицата во 2018 година.[2]

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Ишигуро е роден во Нагасаки, Јапонија, на 8 ноември 1954 година, син на Шизуо Ишигуро, физички океанограф и неговата сопруга Шизуко.[3] На петгодишна возраст,[4] Ишигуро и неговото семејство (вклучувајќи ги и неговите две сестри) ја напуштиле Јапонија и се преселиле во Гилдфорд, Сари, бидејќи неговиот татко бил поканет за истражување во Националниот институт за океанографија (сега Национален центар за океанографија ).[5][6] Тој не се врати во посета на Јапонија до 1989 година, скоро 30 години подоцна, кога бил учесник во Програмата за краткорочни посетители на Фондацијата Јапонија. Во интервју за Кензабури Ōе, Ишигуро изјави дека јапонските поставки на неговите први два романи се замислени: „Јас пораснав со многу силен имиџ во главата на оваа друга земја, многу важна друга земја на која имав силна емотивна вратоврска… Во Англија цело време ја градев оваа слика во мојата глава, имагинарна Јапонија “. Ишигуро, кој е опишан како британски азиски автор,[7] во интервјуто за БиБиСи објаснил како растењето во едно јапонско семејство во Велика Британија било клучно за неговото пишување, овозможувајќи му да гледа работи од поинаква перспектива на онаа на многумина неговите англиски врсници.[8]

Тој завршил во основното училиште Стонтон, а потоа и на граматичката школа на Вокинг Каунти во Сари.[3] По завршувањето на училиштето, тој земал една празнина година и патувал низ Соединетите држави и Канада, цело време додека пишувал списание и испраќал демо ленти за снимање компании.[9] Во 1974 година, тој започнал да студира на Универзитетот во Кент во Кантербери, а дипломирал во 1978 година со диплома за уметности (почести) на англиски јазик и филозофија. Откако поминал една година пишување фантастика, тој ги продолжил студиите на Универзитетот во Источна Англија, каде студирал заедно со Малком Бредбери и Ангела Картер и се стекнал со магистерски студии по творечко пишување во 1980 година.[5] Неговата теза стана негов прв роман, А бледи погледи на Хилс, објавен во 1982 година.[10] Тој стана државјанин на Велика Британија во 1983 година.[11]

Литературна кариера[уреди | уреди извор]

Луѓето не се две третини една работа, а остатокот нешто друго. Температурата, личноста или перспективата не се делат така. Битовите не се раздвојуваат јасно. Вие завршувате смешна хомогена мешавина. Ова е нешто што ќе се почести во последниот дел на векот - луѓе со мешани културни средини и мешани расни потекла. Така оди светот.

Во интервју во 1990 година, Ишигуро кажал: „Ако пишував под псевдоним и морав некој друг да позира за фотографиите во мојата јакна, сигурен сум дека никој не би помислил да рече:„ Овој човек ме потсетува на тој јапонски писател. ““ [12] Иако некои јапонски писатели имаа далечно влијание врз неговото пишување - Јуничириќ Танизаки е тој што најчесто го цитира - Ишигуро рече дека јапонските филмови, особено оние на Јасујуриз Озу и Микио Нарусе, биле позначајно влијание.[13]

Ишигуро (напред) со глумечката екипа на филмот Never let me go во 2010 година

Некои од романите на Ишигуро се поставени во минатото. Never Let Me Go има квалитети на научна фантастика и футуристички тон; како и да е, тој е поставен во осумдесеттите и 90-тите години, и на тој начин се одвива во многу сличен паралелен свет. Неговиот четврт роман „Безбојниот “ се одржува во неименуван град на Средна Европа. Остатоците од денот се наоѓаат во големата куќа на англиски лорд во периодот околу Втората светска војна.[14]

Уметник на пловечкиот свет е поставен во неименуван јапонски град за време на периодот на реконструкција по предавањето на Јапонија во 1945 година. Раскажувачот е присилен да се помири со својот дел во Втората светска војна. Тој се смета за виновен од новата генерација која го обвинува дека е дел од погрешната надворешна политика на Јапонија и е принуден да се спротивстави на идеалите на модерното време, претставено од неговиот внук. Ишигуро рече за неговиот избор на временски период, „Имам тенденција да бидам привлечен од предвоените и повоените поставувања затоа што ме интересира за тестирање на овој бизнис на вредности и идеали, а луѓето треба да се соочат со идејата дека нивните идеали не биле Не е баш она што мислеа дека се пред да дојде тестот “.

Со исклучок на погребениот гигант, романите на Ишигуро се напишани во наративен стил од прва личност.[15]

Романите на Ишигуро често завршуваат без резолуција. Прашањата со кои се соочуваат неговите ликови се закопани во минатото и остануваат нерешени. Така, Ишигуро завршува многу од своите романи на белешка за меланхолична оставка. Неговите ликови го прифаќаат своето минато и кои станаа, вообичаено откриваат дека оваа реализација носи утеха и завршува на ментална болка. Ова може да се сфати како литературен одраз на јапонската идеја за моно не знае. Ишигуро ги брои Достојевски и Пруст меѓу неговите влијанија. Неговите дела се споредуваат и со Салман Ружди, Џејн Остин и Хенри Џејмс, иако самиот Ишигуро ги отфрла овие споредби.[16]

Во 2017 година, на Ишигуро му беше доделена Нобелова награда за литература, бидејќи „во романите со голема емотивна сила, [тој] го откри бездната под нашето илузорно чувство за поврзаност со светот“.[1] Како одговор на добивањето на наградата, Ишигуро изјави:

Тоа е прекрасна чест, главно затоа што тоа значи дека јас сум по стапките на најголемите автори што живееле, така што тоа е страшна пофалба. Светот е во многу неизвесен момент и се надевам дека сите Нобелови награди би биле сила за нешто позитивно во светот како што е во моментот. Ќе бидам длабоко поттикнат ако би можел на некој начин да бидам дел од некаква клима оваа година во придонесот за некаква позитивна атмосфера во многу неизвесно време.[10]

Во интервјуто по објавувањето на Нобеловата награда, Ишигуро рече „Отсекогаш сум кажал во текот на мојата кариера дека иако сум пораснат во оваа земја и сум образована во оваа земја, дека голем дел од мојот начин на гледање на светот, мојот уметнички пристап е јапонски, затоа што јас бев воспитан од јапонски родители, зборувајќи на јапонски јазик “и„ Јас секогаш го гледав светот преку очите на моите родители “.[17][18]

На 7 февруари 2019 година, Ишигуро доби витез за услуги за литература.[19]

Музичка работа[уреди | уреди извор]

Ишигуро има ко-напишано неколку песни за џез-пејачот Стејси Кент со саксофонистот Џим Томлинсон, сопругот на Кент. Ишигуро придонесе стихови во албумот „Греми“ номиниран во Греми во 2007 г., „Тетово на утринскиот трамвај“,[20] вклучувајќи ја и нејзината насловна песна, нејзиниот албум од 2011 година, Сонувач во концерт, нејзиниот албум за 2013 година, „Менувајќи светла“,[21] и нејзиниот албум за 2017 година, I Know I Dream. Ишигуро, исто така, ги напиша нотите на албумот во Кент во 2003 година, „Повторно во Loveубовта“.[22] Ишигуро за првпат се запозна со Кент, откако го избра нејзиниот снимање на „ Тие не можат да ме однесат од мене “ како еден од неговите дискови на дистинскиот остров во 2002 година и Кент после тоа го замоли да напише за неа.

Ишигуро за своето лирско пишување рече дека „со интимна, доверлива песна од прво лице, значењето не смее да биде самостојно на страницата. Мора да биде косо, понекогаш мора да прочитате меѓу редови “и дека оваа реализација имала„ огромно влијание “врз неговите писанија за измислици.[23]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Ишигуро е во брак со Лорна Мекдугал, социјален работник, од 1986 година.[24] Тие се состанаа во добротворната организација за бездомништво на Киринците во Западен Лондон во Нотинг Хил, каде што Ишигуро работел како работник за преселување во станбени простории. Двојката живее во Лондон со нивната ќерка Наоми.[25]

Ишигуро напиша во едно мислење „дека Велика Британија сега многу веројатно ќе престане да постои“ како резултат на референдумот за членство на Европската унија во Обединетото Кралство 2016 година.[26]

Тој се опишува како „сериозен цинефил “ и „голем обожавател на Боб Дилан “,[27] претходен примател на Нобеловата награда за литература.

Награди[уреди | уреди извор]

 • 1982: Меморијална награда на Винифред Холтби за бледа поглед на ридовите [5]
 • 1983: Објавено во изданието на Гранта Најдобри млади британски романисти [28]
 • 1986 година: Награда за Whitbread за уметник на лебдечкиот свет
 • 1989: Букер награда за остатоци од денот
 • 1993 година: Објавено во изданието на Гранта Најдобри млади британски романисти [29]
 • 1995 година: Офицер на Орденот на Британската Империја
 • 1998 година: Шевалиер де Л’Ордре де Арт и де Летрес
 • 2005: Никогаш не ми дозволи да оди име на времето список на 100 најдобри романи на англиски јазик од формирањето на списанието списание во 1923 година [30]
 • 2008: Тајмс го рангираше Ишигуро на 32-то место на нивната список на „50-те најголеми британски писатели од 1945 година“.[31]
 • 2017: Нобелова награда за литература.[1]
 • 2017: Награда на Златната плоча на Американската академија за достигнувања [32]
 • 2018 година: Ред на изгрејсонцето, втора класа, златна и сребрена везда

Освен за бледо гледиште на Хилс и погребаниот гигант, сите романи на Ишигуро и неговата колекција раскази се најдоа на списокот на главните награди.[5] Најзначајно, Уметникот од лебдечкиот свет, кога бевме сирачиња и никогаш не ме пуштил, сите беа кратки на списокот Букер. Откриената сметка на состанокот на судискиот комитет откри дека комитетот се нашол да одлучува помеѓу Никогаш не дозволувајте да одам и морето на Johnон Банвил пред да му ја додели наградата на второто.[33][34]

Работи[уреди | уреди извор]

Романи[уреди | уреди извор]

 • Блед поглед на ридовите (1982)
 • Уметник на лебдечкиот свет (1986)
 • Остатоци од денот (1989)
 • Безбојниот (1995)
 • Кога сме биле сирачиња (2000)
 • Никогаш не дозволувај да си одам (2005)
 • Погребениот гигант (2015) [35]

Колекции со раскази[уреди | уреди извор]

 • Nocturnes: Five Stories of Music and Nightfall (2009)

Сценари[уреди | уреди извор]

 • Профил на Артур Ј. Мејсон ( телевизиски филм за Канал 4 ) [25] (1984)
 • Гурманот (телевизиски филм за Канал 4) (1987)
 • Најтажната музика во светот (2003)
 • Белата грофица (2005)

Кратка фикција[уреди | уреди извор]

 • „Чудна и понекогаш тага“, „Чекајќи J“ и „Да се труеме“ (во Вовед 7: Приказни од нови писатели, 1981)
 • „Семејна вечера“ (во Firebird 2: Пишување денес, 1983)
 • „Лето по војната“ (во Гранта 7, 1983 година) [36]
 • „Октомври 1948 година“ (во Гранта 17, 1985) [37]
 • „Село после темно“ (во Њујоркер, 21 мај 2001 година) [38]

Текстови[уреди | уреди извор]

 • „Хотелот за мраз“; „Сакам да можам повторно да патувам“; „Појадок на утринскиот трамвај“ и „Толку романтичен“; Jimим Томлинсон / Казуо Ишигуро, на албумот номиниран за Греми во 2007 година на Стејси Кент, „ Појадок на утринскиот трамвај“.[20]
 • „Postубовници на разгледници“; Томлинсон / Ишигуро, на албумот на Кент „ Сонувач во концерт“ (2011).
 • „Лето ја преминавме Европа на дожд“; „Келнер, о келнер“ и „Променливите светла“; Томлинсон / Ишигуро, на албумот на Кент The Changing Lights (2013).[21]
 • „Куршум воз“; „Менување на светлата“ и „Хотелот за мраз“; Томлинсон / Ишигуро, на албумот на Кент I Know I Dream: The Orchestral Sessions (2017).
 • „Хотелот за мраз“; Томлинсон / Ишигуро - Quatuor èbène, кој го глуми Стејси Кент, на албумот Бразил (2013).

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 „The Nobel Prize in Literature 2017 – Press Release“. Nobel Prize. Посетено на 5 October 2017.
 2. „Birthday Honours List—United Kingdom“. thegazette.co.uk. 8 June 2018. Посетено на 28 October 2018.
 3. 3,0 3,1 Lewis, Barry (2000). Kazuo Ishiguro. Manchester University Press.
 4. Oe, Kenzaburo (1991). „The Novelist in Today's World: A Conversation“. boundary 2. 18 (3): 110.
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 „Kazuo Ishiguro“. British Council. Архивирано од изворникот на 2013-10-10. Посетено на 15 February 2012.
 6. „Modelling the oceans“. Science Museum Group. Посетено на 7 October 2017.
 7. Tamara S. Wagner (2008). „Gorged-out Cadavers of Hills“. Во Neil Murphy; Wai-Chew Sim (уред.). British Asian Fiction: Framing the Contemporary. Cambria Press. стр. 165. ISBN 978-1604975413. British Asian authors like Timothy Mo or Kazuo Ishiguro.
 8. „Kazuo Ishiguro keeps calm amid Nobel Prize frenzy“. BBC. 6 October 2017.
 9. „Sir Kazuo Ishiguro Biography and Interview“. www.achievement.org. American Academy of Achievement.
 10. 10,0 10,1 „Kazuo Ishiguro: Nobel Literature Prize is 'a magnificent honour'. BBC News. 5 October 2017. Посетено на 5 October 2017.
 11. Wroe, Nicholas (19 February 2005). „Profile: Kazuo Ishiguro“. The Guardian. Посетено на 7 October 2017.
 12. Vorda, Allan; Herzinger, Kim (1994). „Stuck on the Margins: An Interview with Kazuo Ishiguro“. Face to Face: Interviews with Contemporary Novelists. Rice University Press. стр. 25. ISBN 0-8926-3323-9.
 13. Mason, Gregory (1989). „An Interview with Kazuo Ishiguro“. Contemporary Literature. 30 (3): 336. doi:10.2307/1208408. JSTOR 1208408.
 14. Beech, Peter (7 January 2016). „The Remains of the Day by Kazuo Ishiguro – a subtle masterpiece of quiet desperation“. The Guardian. Посетено на 6 October 2017.
 15. Rushdie, Salman (15 August 2014). „Salman Rushdie on Kazuo Ishiguro: His legendary novel The Remains of the Day resurges“. The Globe and Mail. Посетено на 6 October 2017.
 16. „Kazuo Ishiguro“. 22 July 2008. Посетено на 27 October 2015.
 17. Johnson, Simon; Pawlak, Justyna (5 October 2017). „Mixing Kafka with Jane Austen: Ishiguro wins literature Nobel“. Reuters.
 18. „Nobel winner Kazuo Ishiguro: Award brings people together on international level“. 5 October 2017.
 19. „Kazuo Ishiguro: Knighthood part of 'big love affair with Britain'. The Irish Times. 7 February 2019.
 20. 20,0 20,1 Breakfast on the Morning TramAllMusic (англиски)
 21. 21,0 21,1 The Changing LightsAllMusic (англиски)
 22. „Why 'Breakfast on the Morning Tram'?“. StaceyKent.com. Архивирано од изворникот на 17 February 2012. Посетено на 15 February 2012.
 23. Kellaway, Kate (15 March 2015). „Kazuo Ishiguro: I used to see myself as a musician. But really, I'm one of those people with corduroy jackets and elbow patches“. The Guardian. Посетено на 22 April 2015.
 24. „My friend Kazuo Ishiguro: 'an artist without ego, with deeply held beliefs'. The Guardian. October 8, 2017.
 25. 25,0 25,1 Wroe, Nicholas (19 February 2005). „Living Memories: Kazuo Ishiguro“. The Guardian. ISSN 0261-3077. Посетено на 6 October 2017.
 26. Ishiguro, Kazuo (1 July 2016). „Kazuo Ishiguro on his fears for Britain after Brexit“. Financial Times. Посетено на 4 July 2016.
 27. „Kazuo Ishiguro, a Nobel laureate for these muddled times“. The Economist. 5 October 2017.
 28. „Granta 7: Best of Young British Novelists“. Архивирано од изворникот на 18 May 2008. Посетено на 6 May 2008.
 29. „Granta 43: Best of Young British Novelists 2“. Архивирано од изворникот на 11 May 2008. Посетено на 6 May 2008.
 30. „Time magazine's greatest English novels“. The Times. 5 January 2008. Посетено на 19 February 2010.
 31. „The 50 greatest British writers since 1945“. The Times. London. 5 January 2008. Посетено на 1 February 2010.
 32. „Golden Plate Awardees of the American Academy of Achievement“. www.achievement.org. American Academy of Achievement.
 33. Gekoski, Rick (12 October 2005). „At last, the best Booker book won“. The Times. Посетено на 28 June 2010.
 34. Gekoski, Rick (16 October 2005). „It's the critics at Sea“. Посетено на 28 June 2010. In the end, it came down to a debate between The Sea and Never Let Me Go.
 35. Furness, Hannah (4 October 2014). „Kazuo Ishiguro: My wife thought first draft of The Buried Giant was rubbish“. The Daily Telegraph. Посетено на 6 October 2017.
 36. Ishiguro, Kazuo (1983-03-01). „Summer after the War“. Granta Magazine (англиски). Посетено на 2018-05-01.
 37. Ishiguro, Kazuo (1985-09-01). „October, 1948“. Granta Magazine (англиски). Посетено на 2018-05-01.
 38. Ishiguro, Kazuo (2001-05-14). „A Village After Dark“. The New Yorker (англиски). ISSN 0028-792X. Посетено на 2018-05-01.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]