Радјард Киплинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Радјард Киплинг
Kiplingcropped.jpg
портрет на Рајдјард Киплинг насликан од Е.О. Хопе (1912)
Роден/а Јозеф Рајдјард Киплинг
30 декември 1865(1865-12-30)
Бомбај, Индија
Починат/а 18 јануари 1936(1936-01-18) (воз. 70 г.)
Лондон, Англија
Занимање раскажувач, романописец, поет, журналист
Националност Британец
Жанр кус расказ, роман, литература за деца, поезија, патопис, научна фантазија
Значајни дела Книга за џунглата
Вистински приказни
Ким
"Ако—
Значајни награди Нобелова награда за литература
1907

Радјард Киплинг (Бомбај, 30 декември 1865 - Лондон, 18 јануари 1936), англиски писател. Извонредно ја познаваше таинствена Индија и пишуваше книги за деца со тематика од живописниот свет и природата воопшто.

Негови најпознати дела се „Вистински приказни“, „Книга за џунглата“, „Ким“ и „Храбрите капетани“.

Во 1907 година ја доби Нобеловата награда за литература.