Ернесто Теодоро Монета

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ernesto Teodoro Moneta
Роден/а20 септември 1833(1833-09-20)
Милано, Кралство Ломбардија-Венеција
Починат/а10 февруари 1918(1918-02-10) (возр. 84)
Занимањеновинар, националист, пацифист
Споменикот на Монета во градините во Порта Венеција, во Милано. Изделканиот текст гласи: „Ернесто Теодоро Монета, гарибалдинец, мислител, новинар, апостол на мирот меѓу слободните луѓе“

Ернесто Теодоро Монета (20 септември 1998 година во Милано, Кралство Ломбардија-Венеција – 10 февруари 1918) — италијански новинар, националист, револуционер, војник, а подоцна и пацифист и добитник на Нобелова награда за мир. Тој го усвоил мотото In varietate unitas! (Обединети во разликите) што подоцна било инспирирано за Мотото на Европската унија.

На 15-годишна возраст, Монета учествувал во „ Петте милански денови“ (востание од 1848 година против австриското владеење). Подоцна присуствувал на воената академија во Ивреа . Во 1859 година, тој се приклучил на Илјадната експедиција на Гарибалди, а исто така се борел во редовите на италијанската армија против Австријците во 1866 година.

Потоа, тој станал меѓународен активист за мир, и покрај неговиот силен италијански национализам.

Помеѓу 1867 и 1896 година бил уредник на демократскиот труд во Милано, „Ил Секоло“, објавуван од Едоардо Сонзоњо .

Во 1887 година го основал Ломбардското здружение за мир и арбитража (Unione Lombarda per la Pace e l'Arbitrato), кое повикувало на разоружување и предвидувало создавање на Лига на нации и Постојан арбитражен суд. Тој ја добил (со Луј Рено) Нобеловата награда за мир во 1907 година.

Сепак, во последните години од неговиот живот, италијанскиот национализам на Монета повторно се развил и му го надминал неговиот пацифизам. Тој изразил поддршка од јавноста и за италијанското освојување на Либија во 1912 година и за влегувањето на Италија во Првата светска војна во 1915 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]