Кристијан Лоус Ланге

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кристијан Лоус Ланге
Роден(а)17 септември 1869(1869-09-17)
Ставангер, Норвешка
Починал(а)11 декември 1938(1938-12-11) (возр. 69)
Осло, Норвешка

Кристијан Лоус Ланге (17 септември 1869 - 11 декември 1938) ― норвешки историчар, учител и политиколог. Тој бил еден од најистакнатите светски експоненти на теоријата и практиката на интернационализмот.

Роден бил во Ставангер; неговиот татко бил воен инженер и тој бил внук на историчарот Кристијан К. А. Ланге. Завршил средно училиште во 1887 година и продолжил да патува и да студира историја, англиски и француски јазик на Oслошкиот универзитет, од каде што ја добил дипломата Candidatus philologiæ во 1893 година. Долги години предавал во средните училишта и на крајот се вратил на Ослошкиот универзитет за да докторира.

Во 1899 година, тој ја имал својата прва службена улога во интернационалистичкото движење кога бил назначен за секретар на комисијата за организирање на конференцијата во Осло на Интерпарламентарниот сојуз, организација посветена на поттикнување разговори меѓу парламентарците од различни земји. Следната година, тој бил назначен за секретар на Нобеловиот комитет на норвешкиот парламент и, иако се откажа од функцијата во 1909 година, тој одиграл клучна улога во раните денови на Норвешкиот Нобелов институт. Во тоа време тој бил норвешки технички делегат на Втората хашка мировна конференција.

Ланге повторно се приклучил на Интерпарламентарниот сојуз во 1909 година кога бил назначен за генерален секретар на организацијата, позиција што ја задржил до 1933 година. Како генерален секретар, тој го надгледувал преселувањето на Сојузот во Брисел, го одржувал во Осло низ предизвикувачките времиња на Првата светска војна, а потоа повторно го преселил во Женева по војната. Тој останал активен и во бројни други организации, дејствувајќи како делегат на Норвешка или алтернативен делегат на Друштвото на народите од нејзиното основање до 1938 година, пишувајќи извештаи и делувајќи како дописник за Фондацијата Карнеги за меѓународен мир и учествувајќи во холандската спонзорирана Централна организација за траен мир, меѓу другите активности. Тој често бил повикуван за неговата стручност во арбитражата и контролата на оружјето, особено.

Неговата интелектуална поддршка на интернационализмот била докажана со првиот од тритомниот историски трактат (Histoire de l'internationalisme). Делото, објавено во 1919 година, се вели дека придонесува за идеолошката подготовка за Друштвото на народите.[1] За оваа и сите негови други активности, Ланге ја поделил Нобеловата награда за мир со Јалмар Брантинг во 1921 година.

Ланге починал на 69-годишна возраст, еден ден по 17-годишнината од добивањето на Нобеловата награда. Тој бил татко на Карл Виго Мантеј Ланге, Халвард Ланге и Кристијан Аугуст Ментеј Ланге.

Неговата ќерка Тора била наставник по историја и јазик, од 1938 година во Ослошката катедрална школа. За време на окупацијата на Норвешка од нацистичка Германија, таа се приклучила на движењето на отпорот додека нејзиниот сопруг отишол во егзил. Таа била затворена во концентрациониот логор Грини во септември 1943 година, но се разболела и умрела во болницата Улевол во декември.[2][3]

Ланге бил член на Норвешкото здружени за правата на жените.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Christian Lange – Biography". Nobelprize.org. Посетено на 21 декември 2021.
  2. Ording, Arne; Johnson, Gudrun; Garder, Johan (1950). „Lange, Thora Manthey“. Våre falne 1939-1945. 3. Осло: Grøndahl. стр. 63. Посетено на 21 декември 2021.
  3. Midtvik, Målfrid (1948). „Thora Manthey Lange“. Во Faaland; Midtvik; Sandvik (уред.). Stabekk kommunale høgre skole. Ved 25-årsjubileet 1948 (норвешки). стр. 74–75.
  4. „Upprop“. Norsk Tidend. 5 мај 1936.

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]