Фредрик Бајер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фредрик Бајер
Роден/а21 април 1837(1837-04-21)
Нествед, Данска
Починат/а22 јануари 1922(1922-01-22) (возр. 84)
Копенхаген, Данска
ЗанимањеПисател, политичар, наставник
НационалностДанец
НародностДанец
Значајни наградиНобелова награда за мир 1908
Сопруг/аМатилда Бајер

Фредрик Бајер (21 април 1837 - 22 јануари 1922) ― дански писател, учител и пацифист политичар кој ја добил Нобеловата награда за мир во 1908 година заедно со Клас Понтус Арнолдсон.

Живот[уреди | уреди извор]

Тој бил син на свештеник роден во Нeствед во 1837 година. Бајер служел како офицер во данската војска, борејќи се во Втората шлезвишка војна во 1864 година против Прусија и Австрија каде што бил унапреден во чин прв поручник. Бил отпуштен во 1865 година и се преселил во Копенхаген каде станал учител, преведувач и писател.

Тој влегол во данскиот парламент во 1872 година како пратеник во Долниот дом и таму работел пследните 23 години. Како член на парламентот, тој работел за употреба на меѓународна арбитража за решавање на судири меѓу државите, а поради напорите на Бајер надворешните односи станале дел од работата на данскиот парламент и дека Данска учествувала во Меѓупарламентарниот сојуз од почетокот и заслужи истакната положба меѓу своите пратеници.[1][2]

Тој ја поддржал раната организација за право на глас на жените[3] и многу мировни организации, вклучително и Меѓународното биро за мир, и внатре во Данска и ширум Европа, и помогнал во донесувањето на нацрт-законот за постигнување арбитражни договори со Шведска и Норвешка.

Цитат[уреди | уреди извор]

„Секогаш мора да имаме на ум дека правото треба да се замени за моќта, дека мора да се внимава да им служи на интересите на правото.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Skou, Kaare R. (2005). Dansk politik A-Å (на дански). Aschehoug, p. 109. ISBN 87-11-11652-8.
  2. Andersen, Holger (1953). "Den danske rigsdag og det interparlamentariske arbejde" (на дански) in Fabricius, Knud; Bomholt, Jul.; Hjelholt, Holger; Mackeprang, M.; Møller, Andr. (eds.): Den danske rigsdag 1849–1949 bind VI. Copenhagen: J. H. Schultz Forlag, pp. 415–416.
  3. „Referat fra mødet d. 15. februar 1889“ (дански). Kvinfo: from Hvad vi vil, No. 5, 1889. Посетено на 9 мај 2023.
  4. Fredrik Bajer Quotations

Надворешни врски[уреди | уреди извор]