Даг Хамаршелд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Податотека:Dag Hammarskjold.jpg
Роден 29 јули 1905
Јенкопинг, Шведска
Починал 18 септември 1961
Н'дола, Федерација на Родезија и Њасаленд
авионска несреќа
Националност Шведска Шведска
Познат Генерален секретар на ООН
Занимање правник, дипломат, публицист


Даг Хамаршелд (швед. Dag Hammarskjöld) бил шведски дипломат, писател и втор Генерален секретар на ОН. Загинал во авионска несреќа во Северна Родезија (денес Замбија), додека бил на мировна мисија во Конго. Тој е единствениот добитник на Нобеловата награда постхумно, и единствениот Генерален секретар на ОН кој починал додека бил на функција.