Норман Борлог

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Норман Борлог
Norman Borlaug.jpg
Норман Борлог, јуни 2003
РоденНорман Ернест Борлог
март 25, 1914(1914-03-25)
Креско, Ајова
Починалсептември 12, 2009(2009-09-12) (воз. 95 г.)
Далас, Тексас
ДржавјанствоСАД
НационалностАмериканец
ПолињаАгрономија
ОбразованиеУниверзитет во Минесота

Норман Борлог (1914-2009) — бил американски агроном и биолог

Борлог бил челна личност на Зелената револуција - меѓународна програма за одгледување посеви која многу помогна за зголемување на приносите на пченица и ориз од шеесеттите години на 20 век па се до денес. Во последните години Зелената револуција е предмет на критики поради своето потпирање на употребата на хемиски средства во земјоделството, иако таа обезбедила храна во областите во кои порано постоела опасност од умирање од глад.