Алес Бјаљацки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алес Бјаљацки
Алесь Бяляцкі
Роден(а)Алес Виктаравич Бјаљацки
25 септември 1962(1962-09-25)(61 г.)
Вјартсиља, Руска СФСР, Советски Сојуз
ОбразованиеДржавни универзитет во Гомељ
РаботодавачЦентар за човекови права Вјасна
СопружникНаталија Пинчук
НаградиНаграда за човекови права „Вацлав Хавел“ (2013)
Нобелова награда за мир (2022)

Алес Виктаравич Бјаљацки (белоруски: Алесь Віктаравіч Бяляцкі); (Вјартсиља, 25 септември 1962) — белоруски активист, противник на владата на Александар Лукашенко и политички затвореник. Тој е основач на Центарот за човекови права Вјасна, кој беше основан во 1996 година како одговор на насилното задушување на уличните протести против Лукашенко. Еден е од добитниците на Нобеловата награда за мир за 2022 година.[1][2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The Nobel Peace Prize 2022“. 2022-10-07. Посетено на 2022-10-07.
  2. „Белоруски, руски и украински активисти добитници на Нобеловата награда за мир“. NobelPrize.org (англиски). Посетено на 7 October 2022.
  3. „Nobel Peace Prize to activists from Belarus, Russia, Ukraine“. Onmanorama (англиски). 7 October 2022. Архивирано од изворникот 7 October 2022. Посетено на 7 October 2022.