Вангари Матаи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вангари Матаи во 2001 година

  Вангари Мута Матаи ( /w æ n ɡ ɑː r i m ɑː t aɪ / ; 1 април 1940 година – 25 септември 2011 година) била кениска социјална, еколошка и политичка активистка и првата жена од Африка што ја доби Нобеловата награда за мир .[1] Како корисник на воздушниот лифт Кенеди, таа студирала во Соединетите Држави, со диплома од Маунт Сент Схоластика и магистерска диплома од Универзитетот во Питсбург . Таа стана првата жена во Источна и Централна Африка која станала доктор по филозофија, добивајќи го својот докторат. од Универзитетот во Најроби во Кенија.

Во 1977 година, Матаи го основала Движењето Зелен појас,[2][3] еколошка невладина организација фокусирана на садење дрвја, зачувување на животната средина и правата на жените . Во 1984 година, ѝ беше доделена наградата за вистински живот за „претворање на кениската еколошка дебата во масовна акција за пошумување“. Матаи беше избрана за член на Парламентот на Кенија и помеѓу јануари 2003 и ноември 2005 година служеше како помошник министер за животна средина и природни ресурси во владата на претседателот Мваи Кибаки . Таа беше почесен советник на Светскиот иден совет . Како академик и автор на неколку книги, Матаи не беше само активистка, туку и интелектуалец кој даде значителен придонес во размислувањето за екологијата, развојот, полот и африканските култури и религии.[4][5]

Матаи почина од компликации од рак на јајниците на 25 септември 2011 година.

Ран живот и образование[уреди | уреди извор]

Матаи е родена на 1 април 1940 година во селото Ихите, округот Ниери,[6] во централните висорамнини на колонијата Кенија . Нејзиното семејство било Кикују, најнаселената етничка група во Кенија, и живеела во областа неколку генерации. Околу 1943 година, семејството на Матаи се преселило во фарма во Раседната Долина, во близина на градот Накуру, каде што нејзиниот татко нашол работа.[7] Кон крајот на 1947 година, таа се вратила во Ихите со нејзината мајка, бидејќи двајца нејзини браќа оделе основно училиште во селото, а на фармата каде што работел нејзиниот татко немало никакво образование. Нејзиниот татко остана на фармата.[8] Набргу потоа, на осумгодишна возраст, таа им се придружи на своите браќа во основното училиште Ихите.

На 11-годишна возраст, Матаи се преместила во средното основно училиште Сент Сесилија, интернат во католичката мисија Матари во Ниери.[9] Матаи студирала во Сент Сесилија четири години. Во тоа време, таа течно зборувала англиски и го прифатила католицизмот. Таа била вклучена во Легијата на Марија, чии членови се обидувале „да му служат на Бога служејќи им на другите луѓе“.[10] Студирајќи во Сент Сесилија, таа била заштитена од тековното востание на Мау Мау, што ја принудило нејзината мајка да се пресели од нивниот дом во село во Ихите.[11] Кога ги завршила студиите таму во 1956 година, била оценета прва во своето одделение и добила прием во единственото католичко средно училиште за девојки во Кенија, средното училиште Лорето во Лимуру .[12]

По враќањето во Кенија, Матаи го отфрлила своето име, претпочитајќи да биде позната по нејзиното родено име Вангари Мута.[13] Кога пристигнала на универзитетот за да ја започне својата нова работа, ја известиле дека таа била дадена на некој друг. Матаи веруваше дека ова е поради родовата и племенската пристрасност.[14] По двомесечно барање работа, професорот Рајнхолд Хофман, од Универзитетот во Гисен во Германија, ѝ понуди работа како истражувачки асистент во одделот за микроанатомија на новоформираниот Оддел за ветеринарна анатомија на Факултетот за ветеринарна медицина на Универзитетскиот колеџ во Најроби.[15] Во април 1966 година, таа го запознала Мванги Матаи, друг Кениец кој студирал во Америка, кој подоцна ќе стане нејзин сопруг.[16] Изнајмила и мала продавница во градот и основала општа продавница во која работеле нејзините сестри. Во 1967 година, на повик на професорот Хофман, таа отпатува на Универзитетот во Гисен во Германија во потрага по докторат. Студирала и на Гисен и на Универзитетот во Минхен .

Во пролетта 1969 година, таа се вратила во Најроби за да ги продолжи студиите на Универзитетскиот колеџ во Најроби како асистент предавач. Во мај, таа и Мванги Матаи (сопруг) се венчале.[17] Подоцна истата година, таа забременила со своето прво дете, а нејзиниот сопруг водел кампања за место во парламентот, која подоцна ја изгубил. За време на изборите, Том Мбоја, кој бил клучен во основањето на програмата што ја испрати во странство, бил убиен. Ова доведе до тоа претседателот на Кенија делотворно да стави крај на повеќепартиската демократија во Кенија. Набргу потоа се роди нејзиниот прв син Ваверу.[18] Во 1971 година, таа стана првата жена од Источна Африка која добила докторат, нејзиниот докторат по ветеринарна анатомија,[19] од Универзитетскиот колеџ во Најроби, кој станал Универзитетот во Најроби следната година. Ја завршила својата дисертација за развој и диференцијација на гонадите кај говедата.[20] Нејзината ќерка Ванџира е родена во декември 1971 година.

1972–1977: Активизам и политички живот[уреди | уреди извор]

Маатај продолжила да предава во Најроби, станувајќи виш предавач по анатомија во 1975 година, претседател на Катедрата за ветеринарна анатомија во 1976 година и вонреден професор во 1977 година. Таа била првата жена во Најроби назначена на која било од овие позиции.[21] За тоа време, таа водела кампања за еднакви придобивки за жените кои работат во персоналот на универзитетот, одејќи дотаму што се обидуваше да го претвори здружението на академскиот кадар на универзитетот во синдикат, за да преговара за бенефиции. Судовите ја одбиле оваа понуда, но многу од нејзините барања за еднакви придобивки подоцна биле исполнети.[22] Покрај нејзината работа на Универзитетот во Најроби, Матаи била вклучена во голем број граѓански организации во раните 1970-ти. Таа била член на здружението на Црвениот крст на Кенија, и стана негов директор во 1973 година. Таа исто така била член на Здружението на универзитетски жени во Кенија. По формирањето на Центарот за врски со животната средина во 1974 година, од Маатај било побарано да биде член на локалниот одбор, а на крајот станала претседател на одборот. Центарот за врски со животната средина работел на промовирање на учеството на невладините организации во работата на Програмата за животна средина на Обединетите нации (UNEP), чие седиште било основано во Најроби по Конференцијата на Обединетите нации за човековата животна средина одржана во Стокхолм во 1972 година. Матаи, исто така, се приклучила на Националниот совет на жени на Кенија (NCWK).[23] Преку нејзината работа во овие различни волонтерски здруженија, на Матаи и станало очигледно дека коренот на повеќето проблеми на Кенија е деградацијата на животната средина.[24]

Во 1974 година, семејството на Матаи се проширило и го вклучило нејзиното трето дете, синот Мута. Нејзиниот сопруг повторно водел кампања за место во Парламентот, надевајќи се дека ќе ја претставува изборната единица Лангата, и победил. За време на неговата кампања, тој ветил дека ќе најде решение за да ја ограничи зголемената невработеност во Кенија. Овие ветувања ја наведоа Маатаи да ги поврзе нејзините идеи за обновување на животната средина со обезбедување работни места за невработените и доведоа до основање на Envirocare Ltd., бизнис кој вклучува садење дрвја за зачувување на животната средина, вклучувајќи обични луѓе во процесот. Ова доведе до засадување на нејзиниот прв расадник за дрвја, заедно со владиниот расадник во шумата Карура . Envirocare наиде на повеќе проблеми, првенствено справување со финансирање. Проектот не успеа. Сепак, преку разговори во врска со Envirocare и нејзината работа во Центарот за врски со животната средина, УНЕП и овозможи на Матаи да отиде на првата конференција на ОН за човечки населби, позната како Хабитат I, во јуни 1976 година.[25]

Во 1977 година, Матаи разговарала со NCWK во врска со нејзиното присуство на Хабитат I. Таа предложила дополнително садење дрвја, што советот го поддржа. На 5 јуни 1977 година, одбележувајќи го Светскиот ден на животната средина, NCWK маршираше во поворка од меѓународниот конференциски центар Кенија во центарот на Најроби до паркот Камукуњи на периферијата на градот, каде што засадиле седум дрвја во чест на лидерите на историските заедници. Ова бил првиот настан на движењето Зелен појас .[26] Матаи ги охрабри жените од Кенија да засадат расадници низ целата земја, барајќи ги блиските шуми за семиња за да растат дрвја родени во областа. Таа се согласи да им исплати на жените мала стипендија за секое расадче кое подоцна би се засадило на друго место.[27]

Во нејзината книга од 2010 година, Replenishing the Earth: Spiritual Values for Healing Yourselves and the World, таа разговара за влијанието на Движењето Зелен појас, објаснувајќи дека семинарите за граѓански и еколошки на групата ја истакнале „важноста заедниците да преземат одговорност за своите постапки и да се мобилизираат за одговори на нивните локални потреби“, и додава: „Сите ние треба да работиме напорно за да направиме разлика во нашите соседства, региони и земји, како и во светот како целина. Тоа значи да се погрижиме да работиме напорно, да соработуваме едни со други и да се направиме подобри агенти за промена.“ [28] Во оваа книга, таа експлицитно се занимава со религиозните традиции, вклучително и домородната кикују религија и христијанството, мобилизирајќи ги како ресурси за еколошко размислување и активизам.[29]

Движењето Green Belt[уреди | уреди извор]

Матаи се преселила во мал дом и се фокусирала на NCWK пред повторно да се вработи. Во текот на нејзината работа преку NCWK, таа имала можност да биде партнер со извршниот директор на Норвешкото шумарско друштво, Вилхелм Елсруд. Маатаи стана координатор. Заедно со партнерството за Норвешкото шумарско друштво, движењето доби и „семенски пари“ од Доброволниот фонд на Обединетите нации за жени. Овие средства овозможија да се прошири движењето, да се ангажираат дополнителни вработени кои ќе го надгледуваат работењето и да продолжи да се плаќа мала стипендија за жените кои саделе садници низ целата земја. Тоа и овозможи да ги усоврши операциите на движењето, плаќајќи им мала стипендија на сопрузите и синовите на жените кои биле писмени и способни да водат точна евиденција за засадените садници.[30]

ОН ја одржа третата глобална женска конференција во Најроби. За време на конференцијата, Матаи организирала семинари и презентации за да ја опише работата што ја вршеше Движењето зелен појас во Кенија. Таа ги придружуваше делегатите да ги видат расадниците и да засадат дрвја. Таа се сретна со Пеги Снајдер, шеф на УНИФЕМ, и Хелви Сипила, првата жена назначена за помошник генерален секретар на ОН. Конференцијата помогна да се прошири финансирањето на Движењето Зелен појас и доведе до етаблирање на движењето надвор од Кенија. Во 1986 година, со финансирање од УНЕП, движењето се прошири низ цела Африка и доведе до основање на Пан-африканската мрежа на зелениот појас. Четириесет и пет претставници од петнаесет африкански земји отпатуваа во Кенија во текот на следните три години за да научат како да воспостават слични програми во нивните земји за борба против опустинувањето, уништувањето на шумите, кризите со вода и гладот во руралните средини. Вниманието кое движењето го доби во медиумите доведе до тоа Маатаи да биде почестена со бројни награди. Владата на Кенија, сепак, побара Движењето зелен појас да се одвои од NCWK, сметајќи дека второто треба да се фокусира исклучиво на женските прашања, а не на животната средина. Затоа, во 1987 година, Матаи се повлекла од функцијата претседател на NCWK и се фокусирала на новоодвоената невладина организација.[31]

Нобеловата награда за мир 2004 година[уреди | уреди извор]

Вангари Матаи ја доби Нобеловата награда за мир во 2004 година за нејзиниот „придонес за одржливиот развој, демократијата и мирот“.[32][33] Матаи е првата Африканка која ја освои престижната награда.[34] Според волјата на Нобел, наградата за мир ќе се додели на личноста која во претходната година „ќе направила најмногу или најдобра работа за братство меѓу народите, за укинување или намалување на постојаните армии и за одржување и промовирање на мирот. конгреси“. Помеѓу 1901 и 2018 година, само 52 Нобелови награди се доделени на жени, додека 852 Нобелови награди се доделени на мажи. Преку нејзините значајни напори, Вангари Матаи станала првата африканска жена и првата екологистка што ја добила наградата за мир.

 1. Rice, Xan (26 September 2011). „Wangari Maathai, Nobel Peace Prize Winner Dies“. The Guardian (англиски). ISSN 0261-3077. Посетено на 13 April 2019.
 2. Rice, Xan (26 September 2011). „Wangari Maathai, Nobel peace prize winner, dies at 71“. The Guardian (англиски). ISSN 0261-3077. Посетено на 13 April 2019.
 3. http://www.cstraight.com, Cstraight Media -. „Biography | The Green Belt Movement“. www.greenbeltmovement.org (англиски). Посетено на 23 May 2018.
 4. Muhonja, Besi Brillian (2020). Radical utu : critical ideas and ideals of Wangari Muta Maathai. Athens, Ohio. ISBN 978-0-89680-507-1. OCLC 1155925037.CS1-одржување: датум и година (link)
 5. Musila, Grace (2020). Wangari Maathai's Registers of freedom. Grace A. Musila. Cape Town: HSRC Press. ISBN 978-0-7969-2574-9. OCLC 1148322483.CS1-одржување: датум и година (link)
 6. http://www.cstraight.com, Cstraight Media-. „Wangari Maathai | The Green Belt Movement“. www.greenbeltmovement.org (англиски). Посетено на 13 April 2019.
 7. Unbowed, pp. 14–15.
 8. Unbowed, p. 29.
 9. Unbowed, p. 53.
 10. Unbowed, pp. 60–61.
 11. Unbowed, pp. 63–69.
 12. Unbowed, p. 69.
 13. Unbowed, p. 96.
 14. Unbowed, p. 101.
 15. Unbowed, p. 102.
 16. Unbowed, p. 105.
 17. Unbowed, pp. 106–109.
 18. Unbowed, pp. 109–11.
 19. UNCCD profile of Wangari Maathai Архивирано на 27 септември 2011 г.. Retrieved 10 April 2009
 20. Unbowed, p. 112.
 21. Wangari Maathai, the Nobel Peace Prize 2004 Nobel Foundation. Retrieved 24 February 2009.
 22. Unbowed, pp. 114–118.
 23. Unbowed, pp. 119–122.
 24. Unbowed, pp. 124–125.
 25. Unbowed, pp. 125–129.
 26. Unbowed, pp. 130–132.
 27. Unbowed, pp. 134–137.
 28. Snyder, Laurie. "God Is Green as Well as Good: How Nobel Laureate Wangari Maathai Changed the World One Tree at a Time." The Contemplative Traveler, 9 October 2016.
 29. van Klinken, Adriaan (24 May 2021). „Wangari Maathai's Environmental Bible as an African Knowledge: Eco-spirituality, Christianity, and Decolonial Thought“. Eastern African Literary and Cultural Studies: 1–20. doi:10.1080/23277408.2021.1922129. ISSN 2327-7408.
 30. Unbowed, pp. 168–173.
 31. Unbowed, pp. 175–179.
 32. „The Nobel Peace Prize 2004“. NobelPrize.org (англиски). Посетено на 20 July 2020.
 33. „Africa's Nobel Prize winners: A list“. www.aljazeera.com. Посетено на 20 July 2020.
 34. Maxouris, Christina (23 February 2019). „Black History Month: 10 black women you should know about“. CNN. Посетено на 20 July 2020.