Клас Понтус Арнолдсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Клас Понтус Арнолдсон
Арнолдсон околу 1908 година
Роден/а27 октомври 1844(1844-10-27)
Готенбург, Шведска
Починат/а20 февруари 1916(1916-02-20) (возр. 71)
Стокхолм, Шведска

Клас Понтус Арнолдсон (27 октомври 1844 – 20 февруари 1916 година) ― шведски автор, новинар, политичар и посветен пацифист кој ја добил Нобеловата награда за мир во 1908 година со Фредрик Бајер. Тој бил основач на Шведското мировно и арбитражно друштво[1] и пратеник во вториот дом од 1882-1887 година.

Рани живот[уреди | уреди извор]

Арнолдсон станал железнички службеник и се искачил на положбата управник на станицата во 1871-1881 година. Тој ја напуштил железницата и целосно се посветил на политиката. Во 1881 година, тој бил избран за шведскиот парламент.

Дела[уреди | уреди извор]

Тој се обидел да го обликува јавното мислење и на Норвешка и на Шведска во корист на мирно решавање. Тој напишал и новинарски дела како „Дали е можен светски мир?, „Религијата во светлината на истражувањето“ и „Надежта на вековите“.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Kerry Walters; Robin Jarrell (2013). Blessed Peacemakers: 365 Extraordinary People Who Changed the World. Wipf and Stock Publishers. стр. 300. ISBN 978-1-60899-248-5.
  2. Klas Pontus Arnoldson – Facts. NobelPrize.org.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]