Тобијас Асер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тобијас Асер
Black and white photo of the head of a man
Тобијас Асер во 1911 година
Роден(а)Тобијас Михел Карел Асер
28 април 1838(1838-04-28)
Амстердам, Холандија
Починал(а)29 јули 1913(1913-07-29) (возр. 75)
Хаг, Холандија
Алма матерУниверзитет Амстердам
Универзитет Лајден
СопружникЈохана Ернестина Асер (в. 1864)
НаградиТобијас Асер (1911)

Тобијас Мајкл Карл Асер ( холандски изговор: [ˈtoːbiɑs miˈʃɛl ˈkaːrəl ˈɑsər]  ; 28 април 1838 година - 29 јули 1913 година) — холандски адвокат и правен научник од еврејско потекло.

Во 1911 година, тој ја добил Нобеловата награда за мир (заедно со Алфред Фрид ) за својата работа во областа на приватното меѓународно право, а особено за неговите достигнувања во воспоставувањето на Хашката конференција за приватно меѓународно право (ККЧП).

Живот[уреди | уреди извор]

Тобијас Мајкл Карл Асер е роден на 28 април 1838 година во Амстердам во Холандија.[1] Тој бил син на Карл Даниел Асер (1813–85) и внук на Карел Асер (1780-1836). Студирал право на Универзитетот во Амстердам и Универзитетот Лајден и бил професор по право на Универзитетот во Амстердам.

Асер ги ко-основал Revue de Droit International et de Législation Comparée со Џон Вестлејк и Густаве Ролин-Јакиминс. Тој исто така го ко-основал Институтот де Дројт Интернационал.[2] во 1873 година. Во 1880 година стана член на Кралската Холандија академија за науки и уметности.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (холандски) C. G. Roelofsen, "Asser, Tobias Michel Karel (1838-1913)", Biografisch Woordenboek van Nederland, 2013. Посетено на 5 May 2015.
  2. „In Memoriam: T. M. C. Asser“. American Journal of International Law. American Society of International Law. 8 (2): 343–44. April 1914.
  3. „Tobias Michaël Carel Asser (1838 - 1913)“. Royal Netherlands Academy of Arts and Sciences. Посетено на 26 July 2015.