Франк Келог

Од Википедија — слободната енциклопедија
Франк Келог
45ти Државен секретар на САД
На должноста
5 март 1925 – 28 март 1929
Претседател Калвин Кулиџ
Херберт Хувер
Претходник Чарлс Еванс Хјуз
Наследник Хенри Л. Стимсон
Амбасадор на САД во Обединетото Кралство
На должноста
14 јануари 1924 година – 10 февруари 1925 година
Претседател Калвин Кулиџ
Претходник Џорџ Харви
Наследник Алансон Б. Хоутон
Сенатор
од Минесота
На должноста
4 март 1917 – 4 март 1923
Претходник Мосес Е. Клап
Наследник Хенрик Шипстед
Лични податоци
Роден(а) Франк Билингс Келог
декември 22, 1856(1856-12-22)
Потсдам, Њујорк, U.S.
Починал(а) декември 21, 1937(1937-12-21) (возр. 80)
Сент Пол, Минесота, U.S.
Партија Републиканец
Сопружник Клара Кук
Награди Национална награда на легијата на честа
Потпис

Френк Билингс Келог (22 декември 1856 година - 21 декември 1937 година) — американски адвокат, политичар и државник кој работел во американскиот Сенат и како државен секретар на САД .[1] Тој бил соавтор на Пактот Келог-Брајанд, за кој бил награден со Нобелова награда за мир во 1929 година.[2]

Раниот живот и кариерата[уреди | уреди извор]

Келог е роден во Потсдам, Њујорк, Њујорк на 22 декември 1856 година. Неговото семејство се преселило во Минесота во 1865 година.[3] Келог започнал да го практикува правото во Рочестер, Минесота, во 1877 година. Тој работел како градски адвокат на Рочестер 1878-1881 година и окружен адвокат за округот Олмстед, Минесота, од 1882 до 1887 година. Се преселил во Сент Пол, Минесота, во 1886 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Frank B. Kellogg Dies At Age Of 81 [sic]. Winner of Nobel Peace Prize for Pact Outlawing War, Ex-Secretary of State“. The New York Times. December 22, 1937. Посетено на December 16, 2014. Frank B. Kellogg, former World Court judge and Secretary of State, died at 7:28 P. M., Guy Chase, his law partner, announced tonight.
  2. „The Nobel Peace Prize 1929“. Nobelprize.org. Посетено на October 6, 2011.
  3. „KELLOGG, Frank Billings - Biographical Information“. bioguide.congress.gov. Biographical Directory of the United States Congress. Посетено на May 13, 2017.