Прејди на содржината

Габриел Липман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Габриел Липман

Габриел Липман (16 август 1845 - 13 јули 1921) — француски физичар.

Во 1908 година, Габриел Липман ја добил Нобеловата награда за физика.