Нествед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нествед
Град
Црква Св. Петар во Нествед
Земја Данска Данска
Регион Зеланд
Центар Флакхавен
 - координати 55°14′0″N 11°46′0″E / 55.23333° СГШ; 11.76667° ИГД / 55.23333; 11.76667
Градоначалник Карстен Расмусен
Часовен појас CET (UTC+1)
 - лете (ЛСВ) CEST (UTC+2)
Поштенски бр. 4700
Портал: http://www.naestved.dk/

Нествед е значаен град во Данска, поточно во југоисточниот дел на државата. Градот се наоѓа во рамките на регионот Зеланд, каде со околните населени места претставува општина, Општина Нествед. Денес Нествед има 41,857 жители (од 1 јануари 2012).[1] во градот и околу 81.000 во поширокото градско подрачје.

Природни услови[уреди | уреди извор]

Нествед се наоѓа во југоисточниот дел на Данска. Од главниот град Копенхаген, Нествед е оддалечен само 85 километри југозападно.

Релјеф: Градот Нествед се наоѓа во јужниот дел на данскиот полуостров. Надморската височина на средиштето наг радот се движи помеѓу 5-40 метри.

Клима: Климата во Нествед е умерено-континентална под големо влијание на Атлантикот и топлата Голфска струја.

Води: Нествед се формирал во непосредна близина на брегот на Балтичкото Море (поточно во заливот Смејланд). Блискиот морски брег претставува мочуриште, а водата е заматена. Па затоа до градското пристаниште води прокоп.

Историја[уреди | уреди извор]

Подрачјето Нествед било населено уште во праисторијата. Населбата првпат се споменува во 1135 година, кога подрачјето со цркавата Св. Петар било доделено на Бенедиктинците. Населбата трговските права ги добила во 1140 година.

И покрај пет годишната окупација над Данска (1940-1945) од страна на Третиот Рајх, градот и неговото население не претрпеле големи страдања.

Население[уреди | уреди извор]

Денес Нествед има околу 42.000 жители во градските граници и околу 81.000 со околните населени места.

Етнички состав: Населението на Хернинг до пред неколку децении било типично населено со етнички Данци. И денес етничките Данци се поголемото мнозинство во градот, но мал дел од населението се доселеници.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. BEF44: Population 1st January, by urban areas податоци од Данската статистика

Надворешни врски[уреди | уреди извор]