Џузепе Гарибалди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џузепе Гарибалди

Џузепе Гарибалди (Ница, 4 јули 1807 - Капрера, 2 јуни 1882), Италијански револуционер и демократ, водач за обединување на Италија со револуција. Се истакна како смел воен раководител на народните маси.


Шаблон:Link FA

Шаблон:Link FA Шаблон:Link FA