Едуард Бухнер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Едвард Бухнер
Eduardbuchner.jpg
Роден 20 мај 1860
Минхен, Германија
Починал 13 август 1917
Занимање хемија, хемичар


Едвард Бухнер (германски: Eduard Buchner; 20. мај 1860 - 13. август 1917), бил германски хемичар. Добитник е на Нобеловата награда за хемија во 1907 за истражувања на ферментацијата.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]