Лавослав Ружичка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Лавослав Стјепан Ружичка
Lavoslav Ružićka 1939.jpg
Роден 13 септември 1887
Вуковар, Австроунгарија (денес Хрватска)
Починал 26 септември 1976(1976-09-26) (воз. 89 г.)
Мамерн, Швајцарија
Државјанство Австроунгарија (1887–1917)
Швајцарија (1917–1976)
Полиња биохемија
Познат по терпени
Поважни награди Nobel prize winner.svg Нобелова награда за хемија (1939)

Лавослав Ружичка (13 септември 1887 – 26 септември 1976) бил хрватски научник и добитник на Нобелова награда за хемија во 1939 година. Ја проучувал хемијата на терпените и нивната биогенеза. Поголем дел од животот и работниот век го поминал во Швајцарија.