Вилхелм Оствалд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вилхелм Оствалд
Роден 2 септември 1853
Рига, Латвија
Починал 4 април 1932
Лајпциг, Германија

Вилхелм Оствалд (Vilhelms Ostvalds, Рига, 2 септември 1853 - Лајпциг, 4 април 1932), бил Балтичко-Германски хемичар.

Вилхелм Оствалд во 1909 година ја добил Нобеловата награда за хемија.

Грешка во Lua во Модул:Wd, ред 2494: Функцијата „p2580“ не постои Вилхелм Оствалд во Балтичкиот биографски лексикон (германски)