Херман Емил Фишер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Емил Фишер
Hermann Emil Fischer c1895.jpg
Херман Емил Луис Фишер
Роден 9 октомври 1852(1852-10-09)
Еускирчен, Германија
Починал 15 јули 1919(1919-07-15) (воз. 66 г.)
Берлин, Германија
самоубиство
Полиња Хемија
Докторски ментор Адолф фон Баејер
Познат по проучување на шеќерите & пурините
Поважни награди Нобелова награда за хемија (1902)

Херман Емил Фишер (Еускирчен, 9 октомври 1852 - Берлин, 15 јули 1919) бил германски биохемичар.

Херман Емил Фишер ја добил Нобеловата награда за хемија во 1902 година. Тој ја открил Фишеровата естерификација и ги развил фишеровите проекциони формули, симболичен начин на прикажување на асиметричните јаглеродни атоми.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]