Анри Моасан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Анри Моасан
Henri Moissan.jpg
Роден 28 септември 1852
Париз, Франција
Починал 20 февруари 1907
Париз, Франција


Фердинанд Фредерик Анри Моасан (француски: Ferdinand Frederic Henri Moissan; Париз, 28 септември 1852 - Париз, 20 февруари 1907) бил француски хемичар.

Моасан во 1906 г. ја добил Нобеловата награда за хемија.