Фредерик Жолио – Кири

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фредерик Жолио – Кири
Frédéric Joliot-Curie
Stamps of Germany (DDR) 1980, MiNr 2493.jpg
Роден 19 март 1900 March 1900
Париз, Франција
Починал 14 август 1958
Париз, Франција
Националност Француз
Полиња Физика
Образование Институт за физика и хемија на Париз
Познат по Атомско јадро
Поважни награди Нобелова награда за хемија (1935)

Жон Фредерик Жолио – Кири (19 март 1900 – 14 август 1958) бил француски физичар, најпознато по тоа што во 1935 година заедно со неговата сопруга Ирен ја добиле Нобеловата награда за хемија.

Неговата сопруга Ирен ја запознал во Институтот за физика и хемија во Париз, каде што работел под надзор на нејзината мајка Марија Кири. Со неа се оженил во 1926 година и двајцата го земале презимето Жолио-Кири. Со Ирен Фредерик имал две деца - ќерката Хелен (1927 -) која станала еминентна физичарка и синот Пијер (1932 -) кој што е биолог.

Фредерик Жолио–Кири според политичките верувања бил комунист, а за време на Втората светска војна и германската окупација учествувал во левичарското движење на отпор т.н. Национален фронт.

Поврзано[уреди | уреди извор]