Адолф фон Бајер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Adolf von Baeyer (1905).jpg
Роден 31 октомври 1835
Берлин, Германија
Починал 20 август 1917
Старнберг, Германија

Јохан Фридрих Адолф фон Баер (Берлин, 31 октомври 1835 - Старнберг, 20 август 1917) бил германски хемичар.

Во 1905 година тој ја добил Нобеловата награда за хемија.[1]

Литература[уреди | уреди извор]

  1. Нобеловци, Детска радост, Скопје 1996, 257.