Виктор Грињар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Виктор Григнард
Victor Grignard.jpg
Роден 6 мај 1871
Чербург, Франција
Починал 13 декември 1935
Лион, Франција


Виктор Григнард (Чербург, 6 мај 1871 - Лион, 13 декември 1935), бил Француски хемичар.

Во 1912 година, Виктор Григнард ја добил Нобеловата награда за хемија.