6 мај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  

6 мај — 126-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (127-и во престапна година). Остануваат 239 денови до крајот на годината.

Настани:

1682  Луј XIV го преселил својот двор од Лувр во новиот замок Версај.
1889  Во Париз официјално е отворена Ајфеловата кула во рамките на Универзалната изложба од 1889. Конструктор на кулата е инженерот Густав Ајфел. Кулата е поставена во парискиот парк Шан де Марс и е висока 320 метри.
1937  Цепелинот „Хинденбургсе запалил и изгорел при слетувањето во близина на Њујорк при што загинале 36 луѓе. Оваа несреќа го означила крајот на цепелинот како редовно воздушно превозно средство.
1991  Во Сплит е убиен Сашко Гешовски, прва македонска жртва во конфликтот во поранешна СФРЈ. Тој ден Гешовски бил на должност стражар во командата на воено-поморската област во Сплит каде на протести излегле околу 30.000 демонстранти.
1994  Во Мексико на Генералното собрание на Светската организација за нумерирање на артиклите (ЕАН), како редовен член е примена и македонската организација ЕАН-МАК.
1994  Кралицата Елизабета II и претседателот Франсоа Митеран свечено го отвориле тунелот под Ламнанш, железничка врска помеѓу Обединетото Кралство и Франција.
2007  Претседателски избори во Франција: Николас Саркози е избран за претседател на Франција.

Родени:

1501  Марцел IIримски папа.
1848  Васил Апостолов Икономов — македонски учител, фолклорист, етнограф, печатар, преведувач и калиграф.
1856  Сигмунд Фројд — австриски научник, основач на психоанализата.
1868  Гастон Леру — француски новинар и писател.
1868  Николај IIруски цар (убиен 1918).
1869  Апостол Петков — македонски револуционер.
1895  Рудолф Валентино — американски глумец.
1915  Орсон Велс — американски глумец и режисер.
1935  Вук Крњевиќ — српски поет.
1941  Ивица Осим — босански и југословенски фудбалер и тренер.
1951  Шабан Шаулиќ — српски фолк-пејач.
1953  Тони Блер — британски политичар.
1954  Дора Бакојани — грчка политичарка.
1961  Џорџ Клуни — американски глумец и режисер.
1963  Алесандра Фери — италијанска балерина.
1973  Дејан Томашевиќ — српски кошаркар.
1976  Иван де ла Пења — шпански фудбалер.
1980  Димитрис Дијамантидис — грчки кошаркар.
1982  Франсиско Вентосо — шпански велосипедист.
1983  Дани Алвеш — бразилски фудбалер.
1985  Крис Пол — американски кошаркар.
1986  Горан Драгиќ — словенечки кошаркар.
1986  Роман Кројцигер — чешки велосипедист.
1987  Дрис Мертенс — белгиски фудбалер.
1992  Јонас Валанчиунас — литвански кошаркар.
1993  Урош Ковачевиќ — српски одбојкар.
1994  Матео Ковачиќ — хрватски фудбалер.
1995  Марко Пјаца — хрватски фудбалер.

Починале:

1910  Едвард VIIбритански крал.
1945  Џемаил Хасани — водач на „Бали Комбетар“ за Западна Македонија.
1949  Морис Метерлинкбелгиски писател.
1959  Рагнар Нурске — естонски економист.
1991  Сашо Гешовски — првата жртва од Македонија во воените конфликти во СФР Југославија.
1992  Марлен Дитрих — американска филмска глумица од германско потекло.
1993  Велко Силјаноски — редовен професор на Филолошкиот факултет во Скопје, основоположник на дисциплината фонетика на англиски јазик.
2004  Барни Кесел — американски џез-музича
2007  Стеван Раичковиќ — српски поет.
2015  Ерол Браун — американски соул и фанк пејач, член на групата „Хот чоколит“ (Hot Chocolate).

Празници:

Ѓурѓовден — денот кога во 303 г. според традицијата е погубен Светиот великомаченик Георгиј.
Ерделез — традиционален празник на Ромите.