Владимир Прелог

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Владимир Прелог
Vladimir Prelog ETH-Bib Portr 00214.jpg
Роден23 јули 1906
Сараево, Босна и Херцеговина
Починал7 јануари 1998(1998-01-07) (воз. 91 г.)
Цирих, Швајцарија
Поважни наградиNobel prize winner.svg Нобелова награда за хемија (1975)

Владимир Прелог (23 јули 19067 јануари 1998) бил познат швајцарски хемичар од југословенско потекло, кој поголемиот дел од животот го поминал научно ангажиран во Хрватска, Чехословачка и Швајцарија. Пионир бил во стереохемијските истражувања и добитник на Нобеловата награда за хемија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]