Ирен Жолио - Кири

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ирен Жолио - Кири
Joliot-curie.jpg
Роден12 септември 1897(1897-09-12)
Париз, Франција
Починал17 март 1956(1956-03-17) (воз. 58 г.)
Париз, Франција
Поважни наградиНобелова награда за хемија (1935)

Ирен Жолио - Кири (12 септември 1897 - Париз,17 март 1956) е ќерка на Пјер и Марија Кири, пронаоѓачи на радиумот. Ирена Жолио - Кири и нејзиниот маж Жан Фредерик Жолио во 1935 година ја добија Нобеловата награда за хемија.

Irène Curie + Frédéric Joliot (1934)