Прејди на содржината

Алфред Вернер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алфред Вернер
Роден(а)12 декември 1866(1866-12-12)
Милуз, Алзас
Починал(а)15 ноември 1919(1919-11-15) (возр. 52)
Цирих, Швајцарија
НационалностШвајцарец
ПолињаНеорганска хемија
УстановиЦиришки универзитет
ОбразованиеЦиришки универзитет
ЕТХ Цирих
Докторски менторАртур Рудолф Ханцш, Марселен Бертело
Познат пооформување на сложени преодни метали
Поважни наградиНобелова награда за хемија (1913)

Алфред Вернер (германски: Alfred Werner; 12 декември 1866 - 15 ноември 1919) — швајцарски хемичар, кој бил студент на ЕТХ Цирих и професор на Циришкиот универзитет. Ја добил Нобеловата награда за хемија во 1913 поради предлогот за октахедралната конфигурација на комплекси на преодните метали. Вернер ја развил основата на современата координациска хемија. Бил првиот неоргански хемичар кој ја добил Нобеловата награда и единствен пред 1973.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/chemistry/laureates/1913/werner-bio.html Нобелова награда, 1 декември 2012

Надворешни врски[уреди | уреди извор]