Адолф фон Бајер

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Адолф фон Баејер)
Прејди на: содржини, барај
Adolf von Baeyer (1905).jpg
Роден 31 октомври 1835
Берлин, Германија
Починал 20 август 1917
Старнберг, Германија

Јохан Фридрих Адолф фон Баер (Берлин, 31 октомври 1835 - Старнберг, 20 август 1917) бил германски хемичар.

Во 1905 година тој ја добил Нобеловата награда за хемија.[1]

Литература[уреди | уреди извор]

  1. Нобеловци, Детска радост, Скопје 1996, 257.