Еуџенио Монтале

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Златен венец.svg Еуџенио Монтале Nobel prize medal.svg
Eugenio Montale.jpg
Роден 12 октомври 1896
Италија Џенова, Италија
Починал 12 септември 1981
Италија Милано, Италија
Занимање Поет, прозаист

Еуџенио Монтале (италијански: Eugenio Montale; 12 октомври 1896 - Милано, 12 септември 1981) — италијански поет, најпознат претставник на италијанскиот херметизам.

Добитник е на „Златниот венец“ на Струшките вечери на поезијата во 1973 година и на Нобеловата награда за литература две години подоцна. Негови познати дела се „Аутодафе“, „Бура и друго“ и „Сатура“.

Како последен син во едно многучлено семејство, Монтале посетува воено училиште во Парма и учествува во Првата светска војна.

Првичната и неостварена амбиција на Монтале е да стане оперски пејач, и во својот ран период речиси исклучиво е посветен на читање на италијанските класици и неколку философски текстови. Од 1927 година живее во Фиренца, работејќи во издавачка куќа, пишувајќи за разни списанија, а повремено и во библиотека.

Како противник на фашистичкиот режим принуден е да живее изолирано. Во овој период (од 1938 година) се оддава на преведувачка работа. Сѐ уште се ценат неговите преводи на Вилијам Шекспир, Т.С. Елиот, Јуџин О'Нил и Херман Мелвил.

Кон крајот на Втората светска војна Монтале се преселува во Милано и ја започнува својата долгогодишна соработка со весникот Corriere della Sera. Во 1967 година избран е за почесен член на италијанскиот сенат.

Дела[уреди | уреди извор]

  • „Ossi di seppia“ (1925) - Сипини коски
  • „Occasioni“ (1939) - Случаи
  • „La bufera e altro“ (1956) - Бура и друго
  • „Satura“ [1](1962)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Латински литературен жанр со текстови на различни теми, пишувани со различен стил.